TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sprint przyspieszy opolskie autobusy. Dzięki ITS
TransInfo.pl - Opublikowano: 15.01.2020 12:30:04
Sprint przyspieszy opolskie autobusy. Dzięki ITS; fot. UM Opole

Opolski ITS ma upłynnić jazdę samochodów, ale także priorytetowo traktować komunikację miejską. Od jesieni 2021 roku.

10 stycznia władze Opola i przedstawiciele firmy Sprint, podpisali umowę na budowę Inteligentnego Systemu Transportu (ITS). Na jego zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych.

Zakończenie prac zaplanowano na ostatni kwartał 2021 roku. Opole otrzymało na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podstawą systemu ITS będą urządzenia monitorujące natężenie ruchu na 49 najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w całym mieście. Na podstawie pomiarów system będzie w stanie określić gdzie tworzą się korki i tak regulować cyklami świateł na innych skrzyżowaniach, aby rozładowywać zatory i usprawniać komunikację.

Waldemar Matukiewicz, wiceprezes firmy Sprint zaznaczył, że dzisiaj trudno dokładnie określić o ile minut system usprawni ruch w śródmieściu, natomiast na podstawie ITS który wdrożono już w Chorzowie, czy Bielsku-Białej to w tych miastach czas przejazdu skrócił się od kilkunastu to kilkudziesięciu procent.

- Priorytet będą miały na przykład autobusy. Gdy zbliżą się do skrzyżowania, wówczas włączy się dla nich zielone światło. Podobne urządzenia będą montowane również w karetkach czy radiowozach - podkreślił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Inne zadania

W ramach opolskiego ITS-u powstanie system rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów, który pozwoli weryfikować czas przejazdu przez miasto. Wówczas będziemy wiedzieli, które ulice są zakorkowane, po to żeby wybrać alternatywną trasę przejazdu.

Do tego inwestycja obejmie też m.in. system informacji parkingowej o wolnych miejscach i naprowadzania na nie kierowców, w czym pomoże specjalnie utworzona aplikacja mobilna. W strategicznych miejscach zostaną zamontowane elektroniczne tablice zmiennej treści informujące o optymalnych trasach przejazdu, stacje meteorologiczne mierzące też poziom hałasu i zanieczyszczeń oraz kamery monitorujące przejazdy samochodów. Do nagrań z monitoringu dostęp będzie miała policja oraz straż miejska. Wszystko będzie podpięte do Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, które będzie się mieścić w Parku Naukowo-Technologicznym.

Od podpisania umowy firma Sprint ma 8 miesięcy na wykonanie projektu, natomiast prace związane z położeniem 20 kilometrów światłowodu, montażem kamer, tablic informacyjnych na głównych skrzyżowaniach, mają się zakończyć w październiku 2021 roku.

Na zdjęciach od lewej: Waldemar Matukiewicz - Wiceprezes Zarządu Sprint S.A., Arkadiusz Wiśniewski - Prezydent Miasta Opola, Renata Ćwirzeń-Szymańska - Skarbnik Miasta Opola, Małgorzata Stelnicka - Wiceprezydent Miasta Opola, Teresa Sobel-Wiej - Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
ITS
Opole
Sprint
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.