TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris wraca do Włocławka. 4 czy 8 Nowych Urbino 12?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.05.2019 16:00:15
fot. Robert Chojnicki, phototrans.pl

To była formalność, na którą wystarczyło spokojnie poczekać. Dziś MPK we Włocławku zaakceptowało bardzo przyzwoitą ofertę Solarisa w przetargu dostawę przynajmniej czterech autobusów klasy MAXI.

To była formalność, na którą wystarczyło spokojnie poczekać. Dziś, 7 maja Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku zaakceptowało bardzo przyzwoitą ofertę Solarisa w przetargu dostawę przynajmniej czterech autobusów klasy MAXI. To oznacza powrót "jamnika" do floty spółki po dwuletniej przerwie.

4 MAXI pewne, a 4 kolejne w opcji
Warunki formalne ogłoszonego 28 lutego przetargu opisaliśmy tutaj. Nowe nabytki MPK mają być całkowicie niskopodłogowymi pojazdami o długości 11,8 – 12,2 m, szerokości nie mniejszej niż 2,55 m oraz nie wyższe niż 3,25 m. Mają umożliwiać podróż przynajmniej 83 pasażerom. Wejście na pokład autobusu ma być możliwe dzięki trzem wejściom w układzie drzwi 2-2-2.

Przestrzeń pasażerska będzie klimatyzowana. Autobusy muszą być napędzane silnikami diesla Euro 6 o pojemności skokowej min. 9 l i nie słabszymi niż 225 kW. Zostaną one zblokowane z automatyczną skrzynią biegów, wobec której MPK nie ma specjalnych wymagań poza jednym. Przekładnia musi posiadać program optymalizujący zużycie paliwa w trakcie postoju autobusu. Szczegółowo wymagania przewoźnika z Włocławka opisaliśmy tutaj.

W zamówieniu podstawowym MPK kupi na pewno cztery autobusy. Mają one trafić do Włocławka najpóźniej do 12 grudnia. W opcji natomiast jest kolejna czwórka. Jeśli przewoźnik się na nią zdecyduje to kolejne pojazdy mają zostać przekazane spółce do 31 maja 2020 r.

Dobry budżet, dobra oferta
1 kwietnia minął termin składania ofert. Na zakupy MPK przygotowało 9 594 000 PLN brutto. Łatwo się domyślić, że suma ta obejmuje zarówno zamówienie podstawowe jak i opcję. Daje to wycenę jednostkową na poziomie 975 000 PLN netto, a więc konkretnie.

Nic więc dziwnego, że jedyna otwarta miesiąc temu oferta zmieściła się w tych szacunkach. Przedstawił ją Solaris. jej łączna wartość to 9 149 232 PLN brutto. Daje to więc cenę za jednego Nowego Urbino 12 w zestawie z dużym silnikiem w wysokości 929 800 PLN netto.

Ponadto Solaris zaoferował autobusy z najwyżej punktowanymi okresami gwarancyjnymi. Każdy więc będzie objęty trzyletnią gwarancją całopojazdową, przez 71 miesięcy na powłoki lakiernicze oraz przez 12 lat i jeden miesiąc na trwałość szkieletu i poszyć.

W tej sytuacji rozstrzygnięcie było od początku formalnością. Czekamy więc na podpisanie umowy i powoli szykujemy się na odwlekany w czasie debiut nU12 we Włocławku. Otwarte pozostaje pytanie czy odbędzie się on w wydaniu na cztery, czy jednak osiem autobusów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Włocławek
Solaris
  • Antek Stefański – 07.05.2019

    Z jednej strony to dobrze - flota będzie ciut nowsza, a z drugiej źle, że MAN nie pokusił się o to zamówienie. Za bardzo zarobiony?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.