TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Śląskie z budżetem. Ile na kolej?
InfoRail.pl - Opublikowano: 17.12.2019 13:45:34
Śląskie z budżetem. Ile na kolej?

Sejmik woj. śląskiego przyjął w poniedziałek budżet regionu na 2020 r. Największe inwestycje, na blisko 450 mln zł, mają dotyczyć dróg wojewódzkich. Sporo pieniędzy samorząd przeznaczy także na przewozy kolejowe.

Sejmik woj. śląskiego przyjął w poniedziałek budżet regionu na 2020 r. Największe inwestycje, na blisko 450 mln zł, mają dotyczyć dróg wojewódzkich. Sporo pieniędzy samorząd przeznaczy także na przewozy kolejowe.

Budżet 4,5-milionowego woj. śląskiego to jeden z największych budżetów wojewódzkich w kraju. W przyszłym roku dochody tamtejszego samorządu mają wynieść ok. 1,829 mld zł (o 22 proc. więcej w stosunku do planu po zmianach na 2019 r.). Wydatki zaplanowano na 1,954 mld zł (więcej o ponad 21 proc. do planu na br.). Deficyt wyniesie 125 mln zł.

Jak mówił podczas sesji sejmiku marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS), przedstawiając projekt budżetu, ma być on zrównoważony przychodami w wysokości 243 mln zł, w tym: 196 mln zł z kredytów, 10 mln zł ze spłat udzielonych kredytów i wynika budżetu za 2018 r - 36 mln zł. Spłata zaciągniętych wcześniej zobowiązań ma pochłonąć w 2020 r. 118 mln zł.

Chełstowski wyjaśniał, że szacowany wzrost dochodów wynika przede wszystkim z założonego wzrostu wpływów z udziału w podatkach PIT i CIT oraz środków na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Mówiąc o wieloletniej prognozie finansowej województwa - o perspektywie 2030 r. - Chełstowski deklarował, że kredyty zaciągnięte przez samorząd województwa w latach 2010-2013 będą spłacone do końca przyszłego roku, kredyty z lat 2014-2016 - do końca 2025 r., a kredyty z lat 2017-2020 - do końca 2030 r.

Na organizację pasażerskich przewozów kolejowych przez Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne w 2020 r. woj. śląskie planuje przeznaczyć ok. 195 mln zł. W tej kwocie 1,2 mln zł pochodzi z Rybnika i Wodzisławia Śląskiego oraz 6 mln zł z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - na dodatkowe kursy w ich obrębie, a także 5,7 mln zł z Funduszu Kolejowego na remont taboru.

"Uważam, że ten budżet jest bardzo dobry. Chciałoby się, aby był najlepszy. Staramy się adekwatnie realizować wszystkie potrzeby w województwie. W pierwszym kwartale chcemy przyjąć strategię rozwoju województwa, która też określi priorytety: będzie tam m.in. szeroko pojęta ochrona środowiska" - zapowiedział Chełstowski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
śląskie
Przewozy Regionalne
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.