TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sabotaż kolei w Wielkiej Brytanii? Przez Brexit
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 03.04.2019 10:45:02
Sabotaż kolei w Wielkiej Brytanii? Przez Brexit

Brytyjska policja transportowa poinformowała we wtorek o śledztwie w sprawie dwóch urządzeń, które zostały znalezione na torach kolejowych i miały stanowić zagrożenie dla ruchu kolejowego. Jak podkreślono, incydent jest powiązany z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Brytyjska policja transportowa poinformowała we wtorek o śledztwie w sprawie dwóch urządzeń, które zostały znalezione na torach kolejowych i miały stanowić zagrożenie dla ruchu kolejowego. Jak podkreślono, incydent jest powiązany z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Oba przedmioty zostały znalezione pod koniec marca przez pracowników spółki Network Rail, która zarządza torami kolejowymi na terenie kraju, na terenie hrabstw Cambridgeshire i Nottinghamshire. Jak zaznaczono, w obu przypadkach urządzenia "nie zdołały spowodować zakłóceń w usługach kolejowych". Nie podano bliższych informacji na temat tych urządzeń.

Sean O'Callaghan z brytyjskiej policji transportowej podkreślił w oświadczeniu dla mediów, że była to "poważna i rozmyślna próba sabotażu brytyjskiej sieci kolejowej". Jak zaznaczył, "te akty miały na celu opóźnienie kursowania pociągów, choć bez wyrządzania szkód w infrastrukturze kolejowej".

"(...) nasza wstępna ocena doprowadziła nas do wniosku, że jest to związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - dodał. Policja transportowa nie ujawniła szczegółów śledztwa, które doprowadziło do takiego wniosku.

Według informacji brytyjskiej telewizji publicznej BBC do przedmiotów dołączone były notatki "Wyjście (z UE) to znaczy wyjście" (ang. Leave means Leave, także jedno z haseł używanych przez zagorzałych zwolenników brexitu) i "Doprowadzimy do zatrzymania ruchu w Wielkiej Brytanii".

Z kolei dziennik "Daily Mirror" ujawnił w oparciu o swoje źródła zbliżone do śledztwa, że oba urządzenia miały wprowadzać w błąd kontrolerów ruchu kolejowego, sugerując, że w danym miejscu stoi pociąg, co wywołałoby wielogodzinne opóźnienia w ruchu.

Gazeta dodała, że - jak na ironię - próba sabotażu nie powiodła się ze względu na wdrożenie w ubiegłym roku unijnych standardów bezpieczeństwa, które zabezpieczyły sieć przed podobnymi próbami.

W piątek 44-letni mężczyzna owinięty w angielską flagę św. Jerzego wszedł na dach budynku dworca kolejowego St Pancras w Londynie, który obsługuje połączenia międzynarodowe Eurostar z kontynentalną Europą. Rezultatem były wielogodzinne zakłócenia w ruchu kolejowym.

Wcześniej tego dnia w centrum miasta odbyła się wielotysięczna demonstracja zwolenników brexitu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wielka Brytania
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.