TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rzgów będzie miał swój własny tramwaj
InfoTram.pl - Opublikowano: 05.12.2019 15:45:36 1 komentarz
Rzgów będzie miał swój własny tramwaj (foto: UMR)

W środę 4 grudnia 2019 r. w zajezdni MPK przy ul. Telefonicznej odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Rzgów na czele z burmistrzem Mateuszem Kamińskim z przedstawicielami MPK na temat zakupu wagonu tramwajowego typu 805N.

W środę 4 grudnia 2019 r. w zajezdni MPK przy ul. Telefonicznej odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Rzgów na czele z burmistrzem Mateuszem Kamińskim z przedstawicielami MPK na temat zakupu wagonu tramwajowego typu 805N.

Ten typ obsługiwał ponad 40 lat temu linię podmiejską 42. Wagon po konserwacji zostanie w przyszłym roku ustawiony na fragmencie toru jako muzeum linii tramwajowej 42 i związanej z nią historii gminy Rzgów. Sporo małżeństw poznało się w tym tramwaju w drodze do szkół, uczelni i zakładów pracy.

Zapewne jeszcze w tym roku zostanie sfinalizowany zakup pojazdu. Podczas środowego spotkania uzgodniono, że sposób malowania zewnętrznej strony wagonu będzie nawiązywał do barw MPK w latach 70. i 80. Dla potrzeb remontu i konserwacji zabytku, kabina zostanie częściowo rozebrana, a bardzo zniszczone elementy jak np. niektóre siedzenia przeniesione z innych tramwajów typu 805N (łódzkie MPK miało ich łącznie 439) . Pojazd zostanie pozbawiony silnika i przetwornicy oraz oznaczeń stosowanych we współczesnych wagonach. Do kabiny wrócą stare kasowniki dziurkujące bilety.

Podczas remontu szczególna uwaga zostanie zwrócona na płaski dach, który na świeżym powietrzu jest najbardziej narażony na niszczące działanie zalegającego śniegu oraz rozkładających się liści. Wagon stanie przypuszczalnie w rejonie dawnej krańcówki 42 na ul. Tuszyńskiej przy ul. Rzemieślniczej. Wycieczki szkolne w kabinie będą czuły się jak w prawdziwym tramwaju – będzie można wejść np. do kabiny zarezerwowanej dla motorniczego. Zachował się film z podróży tramwajem 42 z lat 70. Będzie on wyświetlany uczniom i turystom na ekranie multimedialnym w pojeździe.

Tramwaj ma być w nocy iluminowany, zachowa otwierane drzwi i dawne oświetlenie. Zostanie objęty monitoringiem miejskim, aczkolwiek cenne wyposażenie będzie przenoszone w terminie umówionych wizyt wycieczek. W MPK zostanie zakupiony fragment toru. Rozważany jest montaż nawet pantografu i dwóch słupów z trakcją elektryczną. Do transportu wagonu z zajezdni do Rzgowa zostanie wykorzystana specjalistyczna laweta z dźwigiem

Dziś wydaje się, ze ten tramwaj to zbyt "nowy" zabytek, ale za 10 lat to będzie już kosztowny unikat, dlatego chcemy, aby służył jako izba muzealna przez długie dekady – mówi burmistrz Mateusz Kamiński. Na terenie gminy znajduje się w prywatnych rękach starszy tramwaj, ale jego remont przywracający historyczny wygląd kosztowałby około 200 tysięcy złotych. My musimy zmieścić się w kosztach 3-4 razy niższych. Usłyszeliśmy, że sam tramwaj kupimy w cenie złomu (10 300 złotych z VAT), ale ostateczną decyzję podejmie wkrótce zarząd MPK – dodaje.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rzgów
Łódź
805Na
  • kasper1 – 05.12.2019

    Nie przywrócą mu szybek nad drzwiami i pod kabiną motorniczego? Ze oryginalnego 105NW #1459 pozostał tylko numer boczny.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.