TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rzeszów w gazowej ofensywie. 40 czy 60 autobusów CNG?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.03.2019 14:00:55
fot. Paweł_K, phototrans.pl

Rzeszów szykuje się do kolejnych zakupów autobusowych. Przynajmniej 40 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym ma zostać zamówionych w tym roku. Jeszcze w marcu magistrat planuje ogłoszenie przetargu na ich zakup.

Rzeszów szykuje się do kolejnych zakupów autobusowych. Przynajmniej 40 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym ma zostać zamówionych w tym roku. Jeszcze w marcu magistrat planuje ogłoszenie przetargu na ich zakup.

W tej chwili pewne jest to, że miasto zamówi 40 gazowców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami to zakup zostanie powiększony. Urzędnicy zakładają jako opcję możliwość zamówienia jescze 20 autobusów. Stanie się tak, jeśli miastu uda się zdobyć dodatkowe dofinansowanie z UE.

Rzeszowskie MPK, któremu zostaną przekazane nowe gazowce posiada obecnie 212 autobusów. Pojazdy na gaz stanowią niespełna 1/3 floty przewoźnika. Najwięcej, bo 30 sztuk jest Mercedesów Citaro CNG, które dostarczano w 2012 i 2013 r. Drugie miejsce zajmują gazowe Jelcze. MPK dysponuje 28 egzemplarzami trzech modeli w wersji gazowej. To już Vecto, Mastero czy "perełki" w postaci wysokopodłogowych Supero.

Nowe gazowce dla Rzeszowa mają pozwolić na wycofanie najstarczych autobusów.

"To przede wszystkim solarisy, które kupowaliśmy w latach 1999-2000. Mają przebiegi na poziomie około miliona kilometrów i więcej. Ich czas powoli się kończy" – mówił portalowi nowiny24 Marek Filip, prezes rzeszowskiego MPK.

Po ostatnich zakupach flota, jaką dysponuje spółka jest jedną z najmłodszych w Polsce. W ubiegłym roku przewoźnik wzbogacił się o łącznie 50 nowych Autobusów. Najwięcej dostarczył Solaris. To 30 sztuk Nowego Urbino 18 oraz dziesięć Nowych Urbino 12 electric. Całości dopełniła dziesiątka Autosanów SanCity 12LF.

Zakup przynajmniej 40 nowych autobusów na CNG to element projektu, na który Rzeszów zdobył unijne dofinansowanie. Jego wartość wynosi ponad 205 mln zł, a dofinansowanie unijne to 150 mln zł samorząd.

Wszystkie nowe autobusy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane będą też zatoki i przystanki autobusowe, wyposażone zostaną w udogodnienia dla osób niedowidzących, a także w nowe ławki i wiaty. Zmodernizowanych zostanie w sumie 29 zatok i 27 przystanków autobusowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
ZTM Rzeszów
MPK Rzeszów
CNG
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.