TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rzeszów chce kupić ponad 140 nowych autobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.04.2019 11:00:59
Rzeszów chce kupić ponad 140 nowych autobusów

Ambitne plany Rzeszowa - miasto dało właśnie "zielone światło" na obsługę nowej linii do Łańcuta, a jeszcze przed wakacjami chce zamówić kolejne nowe autobusy. Na CNG.

Ambitne plany Rzeszowa - miasto dało właśnie "zielone światło" na obsługę nowej linii do Łańcuta, a jeszcze przed wakacjami chce zamówić kolejne nowe autobusy. Na CNG.

Kurs: Łańcut!

23 kwietnia Rada Miasta Rzeszowa przyjęła projekt nowej, sezonowej linii z Rzeszowa do Łańcuta. Autobusy MPK Rzeszów mają kursować cztery razy dziennie - od 1 maja do 31 lipca br. Z tego co wiemy to linia z numerem 57 kursować będzie z Dworca Lokalnego - o 5.35, 8.45, 13.40, 16.00. Powrót - z przystanku Podzwierzyniec Śruby 42 przewidziano na 6.25, 10.02, 14.40 oraz 17.34. Jeśli będzie duże zainteresowanie, w sezonie wakacyjnym zostaną dołożone połączenia weekendowe.

Zdaniem rzeszowskiego magistratu, jeden autobusowy kurs kosztuje 182 zł. Nie znamy jeszcze szczegółów współfinansowania kursów przez Rzeszów i Łańcut, ale ceny biletów mają być takie, jak w rzeszowskiej sieci. , Czyli 3 zł za cały bilet, 1,5 zł za bilet studencki oraz 1,8 zł za bilet samorządowy (m.in. dla uczniów). Projekt ten czeka jeszcze na ostateczną akceptację ze strony Łańcuta- wtedy też pojawi się termin rozpoczęcia kursów.

Jak podkreślił na wtorkowej sesji prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc:

-"Prowadzimy politykę nowoczesnego transportu. Przymierzamy się do zakupu 100 autobusów elektrycznych i dla tych autobusów musimy stworzyć front pracy. Tam gdzie dobra wola, tak jak w Łańcucie, będziemy chcieli współpracować".

Gazowy przetarg

Wspomniane przez prezydenta Rzeszowa sto elektrycznych autobusów to jak na razie bardziej odległa przyszłość. W tym kontekście przypomnijmy, że podkarpackie miasto od początku br. eksploatuje 10 takich pojazdów (Solaris Urbino 12 electric). Natomiast zdecydowanie bardziej konkretne wyglądają zakupy nowej floty na sprężony gaz ziemny.

Jeszcze przed wakacjami Rzeszów chce zamówić minimum 40 autobusów do obsługi linii komunikacji miejskiej.

-"Przetarg zamierzamy ogłosić jeszcze w maju, a dostawy nowych autobusów będziemy oczekiwać na początku przyszłego roku. Do tego czasu poradzimy sobie z obsługą linii tym taborem, jakim obecnie dysponujemy" – powiedział portali Nowiny24.pl Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Budżet miasta to ok. 56 mln zł. Ta kwota ma pozwolić zakupić ok. 40 szt. standardowych autobusów CNG klasy MAXI, niskopodłogowych, klimatyzowanych, z elektronicznym systemem informacji pasażerskiej, monitoringiem i biletomatami..

Niezależnie od tego przetargu, miasto stara się o zwiększenie unijnej dotacji na ten cel, co pozwoliłoby zamówić jeszcze 20 autobusów.

Rzeszowski tabor

Aktualnie flota MPK Rzeszów to 212 autobusów, w tym 69 pojazdów zasilanych CNG. Trzonem gazowego taboru są Mercedesy Citaro CNG (30), które dostarczano w 2012 i 2013 r. Drugie miejsce zajmują gazowe Jelcz, w tym Vecto, Mastero i Supero.

Nowe gazowce mają zastąpić część wysłużonych pojazdów - przede wszystkim marki Solaris, które zostały zakupione w latach 1999-2000 i mają przebiegi około miliona kilometrów. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zakupiła 50 nowych autobusów, w tym:

  • 30 przegubowych pojazdów Solaris Urbino 18 z silnikami diesla;

  • 10 elektrycznych pojazdów Solaris Urbino 12 electric

  • 10 pojazdów Autosan Sancity 10LF z silnikami diesla.

Zakup przynajmniej 40 nowych autobusów na CNG to element projektu, na który Rzeszów zdobył unijne dofinansowanie. Jego wartość wynosi ponad 205 mln zł, a dofinansowanie unijne to 150 mln zł samorząd.

Nie tylko autobusy

Dodajmy na koniec, że Rzeszów za moment ogłosi przetarg na budowę I części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które powstanie przy dworcu PKP. Prace te mają potrwać do 2021 roku. Zakładają m.in. budowę przejścia podziemnego, podziemnego parkingu  oraz połączenia peronów z głównym budynkiem tunelami - także pod powierzchnią.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
CNG
Rzeszów
MPK Rzeszów
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.