TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rzadsze kursy w niedziele to 25 mln zł oszczędności
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.12.2019 17:00:42
Rzadsze kursy w niedziele to 25 mln zł oszczędności;fot. ZTM Warszawa

ZTM Warszawa: 25 mln zł oszczędności na zmniejszeniu kursowania autobusów w niedziele niehandlowe.

Warszawskie autobusy w niedziele niehandlowe mają jeździć rzadziej, a to ma przynieść ok. 25 mln zł oszczędności. Korektę przyszłorocznych rozkładów jazdy przygotowuje ZTM.

Według wstępnych szacunków ZTM w niedziele niehandlowe z komunikacji miejskiej korzysta ok. 30-35 proc. mniej pasażerów niż w niedziele, w które sklepy są otwarte.

-"Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku niedziel handlowych będzie bardzo niewiele, to chcemy zmienić kilkanaście czy kilkadziesiąt rozkładów linii. Myślę, że w przyszłym tygodniu, pod koniec przyszłego tygodnia zostanie linie podane do publicznej wiadomości" - powiedział kierownik działu organizacji przewozów w ZTM Paweł Mudant.

Jak przekazał Mudant, prowadzone są ostatnie analizy przewozu pasażerów w niedziele niehandlowe. ZTM do badań wykorzystuje zliczarki pasażerów w autobusach i hurtownię danych Zarządu, która służy m.in. do sprawdzania liczby pasażerów, kasowanych biletów, obciążeń linii autobusowych, tramwajowych i metra.

Układ bez zmian

Założeniem projektu - jak przekazał Mudant - nie jest zmiana układu komunikacyjnego w Warszawie. Powiedział, że linie, których zadaniem jest m.in. dowożenie pasażerów do centrów handlowych w przyszłym roku mogą np. zacząć kursować później.

Według założeń ZTM, niektóre linie w niedziele niehandlowe będą kursowały rzadziej niż w dni, w które handel jest dozwolony. "Na przykład zamiast podjeżdżać na przystanki co 15 minut, będą podjeżdżały co 20 minut" - powiedział PAP Mudant.

Jak zaznaczył Mudant, w tych kilka niedziel handlowych, które będą w przyszłym roku autobusy będą kursowały wg. sobotnich rozkładów jazdy.

Dyrektor ZTM Wiesław Witek powiedział, że dzięki tym zmianom Zarząd ma szansę zaoszczędzić i lepiej zagospodarować w innym czasie ok. 25 mln zł. "Warto się o to bić" - dodał.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ZTM Warszawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.