TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rząd nie chce reaktywacji autobusowych PKS-ów
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 01.03.2019 13:00:03
Rząd nie chce reaktywacji autobusowych PKS-ów

Rzecznik rządu: Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS, pieniądze trafią do samorządów.

Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS; gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować - powiedziała w piątek rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska.

Kopcińska podczas konferencji prasowej w KPRM na temat szczegółów "piątki PiS" odpowiadała na często zadawane pytania w sprawie podwojenia siatki przewozów autobusowych w Polsce, zapowiedzianej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas sobotniej konwencji wyborczej PiS.

-"Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS. Gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować" - wyjaśniła.

Kto dostanie?

Podała, że wsparcie dla przewozów "otrzymają te gminy, które zapewniają, że co najmniej 70 proc. kursów na ich terenie, będzie miała charakter użyteczności publicznej".

Zapowiedziała, że skłonić samorządy do tworzenia nowych linii autobusowych mają dopłaty do przewozów. Podała, że będzie to ok. 60-80 groszy do każdego "wozokilometra". Według niej zniweluje to stratę gminy wynikającą z organizowania przewozów "na tak zwanych nierentownych liniach i w tak zwany nierentownych godzinach".

-"Przez to połączymy Polskę i pozwolimy tym mieszkańcom, którzy dzisiaj mają kłopoty z dojechaniem do pracy, do domu, do najbliższych na bezkonfliktowe i bezpieczne podróżowanie" - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

Co z PTZ?

Pytana, czy w sprawie zwiększenia połączeń autobusowych będzie nowa ustawa czy procedowany będzie projekt ustawy o transporcie publicznym, który ma już Ministerstwo Infrastruktury zapewniła, że będzie to nowy projekt.

"Nasz program zakłada zasilenie powiatów i gmin z budżetu państwa" - podkreśliła zaznaczając, że wszystkie szczegóły techniczne rozwiązań zostaną podane na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu 5 marca.

-"Pragnę zapewnić, że projekt, o którym mówiłam, że już w najbliższych dniach trafi do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, jest odrębnym projektem, na ukończeniu i będzie wkrótce (...) zaprezentowany" przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. "Szczegóły tego projektu spodziewamy się poznać 5 marca na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów" - dodała.

-"Jak się przyjrzycie mapie Polski, są na niej setki wsi odciętych od transportu zbiorowego" - tłumaczyła dziennikarzom Kopcińska. "Robimy wszystko, żeby ten przysłowiowy bus, który nie jeździ nawet raz dziennie, trafił tam i ułatwił życie mieszkańcom" - mówiła na konferencji o założeniach projektu ustawy.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
PKS
ptz
MI
 • Łukasz Kalociński – 01.03.2019

  Czyli z wielkiego nadmuchanego Zeppelina mamy duży balon reklamowy, a za chwilę poznamy "szczegóły" i zrobi się balonik dla dziecka napełniany helem.

 • Michał Czapla – 01.03.2019

  A nie lepiej zreaktywować PKSy? Tylko nie jakieś złodzieje busiarskie tylko PAŃSTWOWEGO przewoźnika

 • Emilia Węglarz Choroś – 01.03.2019

  Lipa będzie

 • Waldi Sz – 01.03.2019

  a jaki stdandart pojazdów?

 • Michał Kaźmierczak – 01.03.2019

  Poczekajmy aż będzie znanych więcej kluczowych szczegółów, zamiast "pudelkować". Na ten moment wiemy, że nic nie wiemy.

 • Ryszard Pfeifer – 01.03.2019

  To już jest rozbój w Biały dzień, żeby PKS-y instytucje PTZ nie wspierać PiS jest gorszy jak komuniści wspierają busiarzy i druciarzy komercyjnych którzy kierowców wykorzystują jak mogą nie po ludzku , dość, że kierowca jeździ to jeszcze po skończonej pracy musi auto z wiadra umyć w środku posprzątać Bo np normalna prawdziwa firma transportowa ma myjnie , firmę do sprzątania autobusów , warsztat , mechaników.

 • Krzysztof Rubik – 01.03.2019

  Czytać ze zrozumieniem, jest to osobna ustawa, A nie ustawa o transporcie zbiorowym.

 • Norbert Kwiecień – 01.03.2019

  Autosan wznowi produkcję H9

 • Sławomir Błaszak – 01.03.2019

  zwalą tradycyjnie na kogoś - a TVP Info kolejny sukces. Godny ,,stępki pod prom dla PŻB". Populizm dla naiwnych.

 • Rafał Grzegorz Gabrych – 01.03.2019

  Prywatne busy to wykorzystają na linie które już istnieją, gminy tak samo. Będzie jeden wielki przekręt.

 • Robert Orenstein – 01.03.2019

  No i bardzo dobrze. Nie ma co wskrzeszać państwowych nieefektywnych molochów. Motyw zleceń z dopłatą się świetnie sprawdza w komunikacji miejskiej (to zlecone zadania w Gdańsku czy Warszawie są tańsze za wzkm i jednocześnie jeżdżą na równie nowoczesnym taborze) to może i w autobusowej komunikacji gminnej. Zamiast komuno wróć – współczesne rozwiązania. Na Pomorzu jest sobie Gryf (+PKS Gdańsk) i PKS Gdynia, obie firmy prywatne, wykonują w dużej części zlecenia ze strony samorządów i komunikacja autobusowa działa bardzo dobrze.

 • Daniel Zim – 01.03.2019

  https://natemat.pl/265019,pis-chce-reaktywowac-pks-ale-w-pks-krosno-nie-pomogl-oszukali-nas

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.