TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rząd chce zmienić prawo zamówień publicznych
PAP - Opublikowano: 22.05.2019 15:30:06
Rząd chce zmienić prawo zamówień publicznych

20 maja projekt nowego prawa zamówień publicznych trafił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Projekt nowego prawa zamówień publicznych trafił 20 maja pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów - poinformowała PAP Joanna Knapińska z resortu przedsiębiorczości i technologii. Nowe przepisy mają m.in. wzmocnić szanse małych i średnich firm na rynku zamówień.

-"Projekt nowego Prawa zamówień publicznych przekazaliśmy pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Liczymy na to, że Komitet rozpatrzy i przyjmie ten projekt do końca maja, a rządowe prace nad nowym PZP zakończą się jeszcze w czerwcu" - wskazała Knapińska, zastępca dyrektora departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych MPiT.

Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach oraz do tego, by pieniądze w systemie zamówień publicznych wydawane były w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

Miliardowy rynek

Zamówienia publiczne to - jak podkreśla MPiT - bardzo ważny obszar. Według danych resortu w 2017 r. państwo wydało na zamówienia publiczne ok. 163,2 mld zł (8 proc. polskiego PKB). To niemal połowa wartości inwestycji w polskiej gospodarce w 2017 r., kiedy nakłady brutto na środki trwałe wyniosły ponad 352 mld zł.

-"Mówimy więc o ogromnych pieniądzach, tymczasem w obszarze zamówień mamy do czynienia z bardzo niską konkurencyjnością" - podkreśliła Knapińska.

Resort chce – jak mówiła - by te pieniądze, w większym stopniu niż dotychczas, przyczyniały się do wzmocnienia polskich przedsiębiorstw.

-"Chcemy zwiększyć zainteresowanie naszych firm zamówieniami publicznymi m.in. po to, by poprawić efektywność systemu, czyli uzyskiwać dobre produkty w dobrej cenie" - zaznaczyła.

Ma temu służyć m.in. zrównoważenie praw wykonawców i zamawiających poprzez stworzenie katalogu tzw. klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych, czy częściowe płatności i zaliczki dla wykonawców w dłuższych umowach. Na rzecz zrównoważenia pozycji stron działać ma też wprowadzenie nowych zasad waloryzacji wynagrodzenia.

Regulacja procesu

Nowością jest objęcie regulacją całego procesu udzielenia zamówienia - od momentu planowania, do jego zrealizowania. "W aktualnych przepisach nacisk położony jest na etap samej procedury wyboru wykonawcy, w mniejszym zaś stopniu na etapach planowania i przygotowania oraz etapu wykonania, który powinien być celem wszystkich poprzedzających etapów" - wyjaśniła Knapińska.

Jednym z kluczowych rozwiązań nowych przepisów jest wprowadzenie procedury uproszczonej poniżej tzw. progów unijnych. Jak wyjaśniła Knapińska, umożliwi to stworzenie elastycznej procedury przetargowej.

"Zamawiający będzie mógł wybrać z katalogu rozwiązań odpowiadające mu elementy, np. czy chce skorzystać z negocjacji, czy zebrać oferty od wszystkich zainteresowanych i ułożyć postępowanie przetargowe według tego, co mu jest potrzebne - inaczej jeśli będzie budował drogę, inaczej w przypadku zamawiania komputerów do firmy, a jeszcze inaczej - jeżeli zamówienie będzie dotyczyć zamówień artykułów biurowych" - wyjaśniła.

Mechanizm koncyliacji

Według MPiT ważnym rozwiązaniem jest też mechanizm koncyliacji – tzn. ugodowego załatwiania największych sporów pomiędzy wykonawcą a zamawiającym na etapie wykonywania umowy.

-"Postępowanie koncyliacyjne będzie toczyło się przed Prokuratorią Generalną RP. Wykonawcy i zamawiający będą mogli podjąć się mediacji, żeby rozstrzygnąć ewentualny spór, nim zdecydują się na postępowanie sądowe" - wskazała Knapińska.

Projekt przewiduje też wzmocnienie roli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowywaniu i propagowaniu dobrych praktyk i wzorców dokumentów, które będą stanowiły wsparcie dla zamawiających.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
ustawa
MPiT
  • Sebbastian Pioro – 22.05.2019

    Bo dziś za mało przekrętów z przetargami jest... Trzeba przecież tylko dawać wygrywać swoim...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.