TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rząd: Bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 19.11.2019 18:00:07
Rząd: Pierwszeństwo pieszych na przejściu [FILM]; fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w swoim expose wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed wejściem na "zebrę".

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w swoim expose wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed wejściem na "zebrę"  i zaostrzenie polityki karania pijanych kierowców.

Premier akcentował, że Polska jest dziś bezpiecznym krajem. Wyjątkiem – jak wskazał – jest bezpieczeństwo na drogach. "Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają śmiertelne wypadki i tragedie tysięcy rodzin" - mówił. Dlatego bezpieczeństwo na drogach ma być jednym z priorytetów - dodał.

-"Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej, by współfinansować bezpieczne chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki czy wyniesienia na przejściach. Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach" - zapowiedział we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.

Roztropny pieszy

Przekonywał, że badania pokazują, iż piesi w większości zachowują się na przejściach roztropnie.

-"Dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Nie może być tak, że sądy obarczają winą za wypadek starszą, prawie 80-letnią panią, z ograniczoną ruchomością, bo wtargnęła na pasy" – powiedział.

-"Dziś za piratów drogowych słono płacimy, w najgorszych przypadkach zdrowiem lub życiem, w najlepszych przypadkach - wyższymi stawkami ubezpieczenia OC. Wprowadzimy rozwiązania, które sprawią, że to piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów" – zapowiedział.

Premier stwierdził, że największym wrogiem bezpieczeństwa ruchu drogowego jest alkohol.

-"Przyzwolenie społeczne na jazdę po spożyciu skończyło się już, ale wciąż słyszymy o tragediach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców" – wskazał.

Szef rządu zapowiedział też zaostrzenie polityki karania pijanych kierowców. Morawiecki poinformował również o planach ułatwienia kierowcom poruszania się z rodzinami po miastach.

"Wprowadzimy możliwość korzystania z buspasów, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby" - przekazał.

Zobaczcie expose na filmie:


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pieszy
rząd
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.