TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rusza modernizacja pętli Kapuściska w Bydgoszczy
InfoTram.pl - Opublikowano: 16.02.2018 16:28:08
Rusza modernizacja pętli Kapuściska w Bydgoszczy (foto: UMB)

Rozpoczynają się prace przygotowawcze do modernizacji pętli na Kapuściskach. Wykonawca złożył też wniosek o zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej.

Rozpoczynają się prace przygotowawcze do modernizacji pętli na Kapuściskach. Wykonawca złożył też wniosek o zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). Zadanie wraz z zakupem taboru jest warta blisko 60 mln zł.

Umowa z wykonawcą prac projektowych i budowlanych została podpisana jesienią ubiegłego roku. Opracował on już projekt przebudowy pętli i odcinka torowiska od ul. Baczyńskiego do ul. Chemicznej. Częścią inwestycji jest też budowa ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Chemicznej. Zupełnie zmieni się wygląd pętli autobusowo-tramwajowej na której wydzielone zostaną trzy tory do zawracania oraz miejsce do postoju autobusów, które nie będą już blokowały żadnego pasa ruchu. Poprawi się bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych. Dzięki remontowi zostanie przebudowana sieć trakcyjna, a zwrotnice zostaną wyposażone w system sterowania radiowego. Proces przekładania zwrotnic będzie się odbywał automatycznie na podstawie sygnału wysyłanego z tramwaju do sterownika, po czym w zależności od trasy tramwaju, będzie następowała zmiana przełożenia zwrotnicy we właściwym kierunku na odpowiedni rozjazd.

Koszt prac budowlanych i projektowych to ponad 19 mln zł. Kolejne ok. 40 milionów to koszt zakupu 6 niskopodłogowych Swingów. Pięć z nich kursuje już po Bydgoszczy, a ostatni pojazd jest w trakcie odbiorów. Dofinansowane na całe zadanie pozyskaliśmy ze środków na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Obecnie trwają też niezbędne wycinki drzew kolidujących z rozbudowaną pętlą. Wykonawca złożył poza tym wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zatwierdzi ona nowe podziały geodezyjne, pozwoli przejąć niezbędne grunty i jednocześnie będzie stanowić pozwolenie na budowę. Prace budowlane będą prowadzone wiosną i latem.

Modernizacja pętli na Kapuściskach kapitalnie uzupełni też rozbudowę ul. Kujawskiej. Dzięki tej inwestycji niskopodłogowe tramwaje, które będą kursować nowym torowiskiem pomiędzy Zbożowym Rynkiem i rondem Kujawskim, będą mogły dojeżdżać również na Kapuściska i tam zawracać.

Ważne liczby:

• Długość torowiska przeznaczonego do przebudowy – 1755 m

• Wartość projektu:59,5 mln zł

• Dofinansowanie UE : 39,3 mln zł

• Planowane zakończenie projektu – lato 2018 rokuSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
pętla
remont
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.