TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowerem na Pustynię Błędowską
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 21.01.2020 16:58:54
Rowerem na Pustynię Błędowską

Aglomeracja śląsko-dąbrowska zostanie połączona z Pustynią Błędowską nową trasą, z której będą mogli korzystać piesi i rowerzyści. Prace mają zostać zakończone najpóźniej jesienią tego roku. Koszt inwestycji wyniesie kilka milionów złotych.

Aglomeracja śląsko-dąbrowska zostanie połączona z Pustynią Błędowską nową trasą, z której będą mogli korzystać piesi i rowerzyści. Prace mają zostać zakończone najpóźniej jesienią tego roku. Koszt inwestycji wyniesie kilka milionów złotych.

Współpraca nadleśnictwa Siewierz i Olkusz

Najpóźniej jesienią tego roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej będą mogli dotrzeć na Pustynię Błędowską w Małopolsce nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu "Wrota do Pustyni Błędowskiej". To wspólna inicjatywa nadleśnictw Siewierz i Olkusz.

"Dzięki współpracy i pieniądzom dwóch nadleśnictw powstanie transwojewódzka droga leśna - trasa widokowa doskonała dla turystyki pieszej, rowerowej czy nordic walkingu" – poinformował we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Sławomir Cichy.

Wrota do Pustyni Błędowskiej

Chodzi o drogę łączącą Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce. "Wrota do Pustyni Błędowskiej" to nazwa projektu, którego celem jest m.in. stworzenie trasy, łączącej się z kilkunastoma istniejącymi dziś szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi. Jednym z nich jest ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż rzek Białej Przemszy i Białej, również prowadząca na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze, łącząca się ze ścieżkami wytyczonymi w miejscowościach ościennych.

Zakończył się już etap projektowania nowej drogi oraz tzw. uzgodnienia terenowe. Wiosną, po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, zaplanowano przetarg mający wyłonić wykonawcę trasy.

"Jesteśmy też po wstępnych rozmowach z prezydentem Dąbrowy Górniczej, który zadeklarował włączenie się miasta w ten projekt. Lasy Państwowe wydadzą na jego realizację kilka milionów złotych" – poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekus.

Parking dla samochodów

Po stronie gminy będzie zbudowanie infrastruktury parkingowej, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijkami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny. "Dziś jest on trochę zapomniany, gdzieś na marginesie regionu, jednak jego walory krajobrazowo-turystyczne są trudne do przecenienia" – ocenił nadleśniczy.

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów, w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. W pobliżu można podziwiać Lipy Dobieckie - pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370-390 lat.

Obecnie, wybierając się na Pustynię Błędowską, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Realizacja transwojewódzkiego projektu jest możliwa, ponieważ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje swym zasięgiem nie tylko woj. śląskie, ale i część małopolskiego – stąd do budowy drogi wystarczą uzgodnienia między dwiema jednostkami tej samej dyrekcji Lasów.

Miała być droga przeciwpożarowa

Pierwotnie głównym celem projektu było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz drogi do sprawnej obrony lasu przed pożarem. Leśnicy nie mieli bowiem komfortowego dojazdu do jednej z dużych połaci lasu, co mogło skutkować trudnymi do opanowania sytuacjami kryzysowymi.

"Jednak wśród zadań Lasów Państwowych, zapisanych w Ustawie o lasach, jest również udostępnianie ich dla ludności. Stąd pomysł zaproszenia na te tereny turystów i miłośników aktywnego wypoczynku" – wyjaśnił dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Arkadiusz Wojciechowicz.

Po stronie Woj. Śląskiego w Nadleśnictwie Siewierz znajduje się obszar Pustyni Błędowskiej zalesiony w latach 50-60. ub. wieku. Po stronie Małopolski, w Nadleśnictwie Olkusz, leży część wylesiona pustyni z punktami widokowymi, z których można podziwiać największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych.

Z punktów widokowych co jakiś czas można obserwować np. widowiskowe ćwiczenia na pobliskim poligonie, odbywane przez spadochroniarzy z Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Piasek zapewnia bowiem skoczkom komfort lądowania.

W tym miejscu, zwanym przez żołnierzy "Polską Saharą", prowadzone były wspólne manewry polskich spadochroniarzy m.in. z oddziałami niemieckimi czy amerykańskimi załogami samolotów C-130 Hercules, należącymi do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Z poligonu na pustyni korzystała też 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pustynia Błędowska
trasa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.