TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rosną szczecińskie węzły metropolitalne
- Opublikowano: 04.11.2019 18:00:25
Rosną szczeciński węzły metropolitalne

Przy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej powstają kolejne węzły przesiadkowe. Sprawdzamy jak postępują prace budowlane.

Coraz więcej się dzieje przy węzłach przesiadkowych związanych z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej.

Pierwszy tego typu węzeł już funkcjonuje w Stargardzie. Z kolei już wiadomo, kto wykona węzeł przy stacji w Goleniowie. To firma Prime Construction z siedzibą w Szczecinie, której oferta została uznana za najkorzystniejszą. To właśnie ze szczecińską firmą zostanie podpisana umowa, której wartość opiewa na prawie 24,6 mln PLN brutto.

Zgodnie z założeniami, w pierwszej kolejności ma powstać dokumentacja projektowa (do 31 lipca 2020 roku), a następnie rozpoczną się prace budowlane, które mają być zakończone najpóźniej w dniu 30 września 2021 roku. W ramach inwestycji planuje się zaprojektowanie i budowę nowego budynku dworca kolejowo – autobusowego zlokalizowanego w miejscu istniejącego. Ponadto, w rejonie węzła powstanie 235 miejsc parkingowych. Przy nowym węźle przesiadkowym zmieni się również układ komunikacyjny.

Gryfino również z węzłem

Z kolei w Gryfinie trwa przebudowa ulicy Kolejowej. Ulica ta będzie stanowić część przyszłego węzła przesiadkowego. Prace przy samym węźle mają rozpocząć się w przyszłym roku. W ramach inwestycji mają zostać przebudowane okolice stacji kolejowego oraz ulice Sprzymierzonych oraz 1 Maja. Rozpoczęła się również modernizacja samej stacji Gryfino.

Co słychać na budowie węzła Łękno?

Cały czas trwają prace związane z budową węzła Łękno w Szczecinie, znajdującego się przy przyszłej stacji SKM. W ostatnich dniach wykonawca rozpoczął prace związane układaniem pierwszych warstw nowej nawierzchni na trasie obwodnicy. Z kolei w ciągu al. Wojska Polskiego trwało wykonywanie betonu międzyszynowego oraz deskowanie pod kolejną sekcję płyty torowej. Trwają również prace przy wiaduktach oraz sieciach kanalizacyjnych i gazowych. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie m.in. nowa część obwodnicy Śródmieścia Szczecina od ul. Arkońskiej/Niemierzyńskiej do początku łącznic węzła, a także zostanie przebudowana część al. Wojska Polskiego wraz z budową skrzyżowania z wyspą centralną wraz z sygnalizacją świetlną i przebudową torowiska tramwajowego. Inwestycja dotyczy również przebudowy linii kolejowej 406 na długości 1,2km wraz z peronami pod węzłem Łękno. Zgodnie z planem, budowa węzła ma zostać zakończona jesienią przyszłego roku.

SKM – etap realizacji

Również przedsięwzięcie jakim jest Szczecińska Kolej Metropolitalna, zaczyna przechodzić w fazę realizacji. Trwają prace nad projektami przystanków i węzłów przesiadkowych w Szczecinie i okolicznych miastach. Z kolei we wrześniu rozpoczęły się już prace na linii kolejowej 406 na odcinku Skolwin – Police oraz na linii 273. Cała SKM ma być gotowa w czerwcu 2022 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
węzeł
Szczecin
Stargard
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.