TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Remont dworca kolejowego w Kielcach z rocznym opóźnieniem
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 24.01.2020 12:45:53
Remont dworca kolejowego w Kielcach z rocznym opóźnieniem (źródło: Wikipedia/Adrian Tync, lic. CC BY-SA 4.0)

Opóźni się remont dworca kolejowego w Kielcach. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami PKP SA, modernizacja miała się rozpocząć jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Teraz wiadomo, że dojdzie do tego nie wcześniej niż w grudniu.

Opóźni się remont dworca kolejowego w Kielcach. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami PKP SA, modernizacja miała się rozpocząć jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Teraz wiadomo, że dojdzie do tego nie wcześniej niż w grudniu.

O harmonogramie prac mówiono podczas środowej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która odbyła się w Kielcach. Z wyjaśnień kolejarzy oraz urzędników wynika, że przedłużające się procedury były spowodowane brakiem ostatecznej wizji wykorzystania przestrzeni wewnątrz budynku. W ostatnich miesiącach trwały między innymi negocjacje miasta i kolejarzy w sprawie wynajmu części powierzchni biurowych na potrzeby Zarządu Transportu Miejskiego. Swoje potrzeby weryfikowało także samo PKP SA, które jest właścicielem dworca. Ostatecznie ustalono, że w budynku powstanie ponad 1000 metrów nowej powierzchni użytkowej.

Andrzej Klimczak, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w świętokrzyskim urzędzie wojewódzkim, w rozmowie z PAP powiedział, że na początku przyszłego tygodnia służby wojewody wydadzą ostateczną decyzja o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Dokument będzie przesądzać o formie użytkowania pomieszczeń, we wnętrzu budynku, a to - jak ustalono - ma się zdecydowanie zmieć.

"Dzisiaj wchodząc do dworca mamy jedną wysoką przestrzeń. W planach jest by została ona zabudowana stropami. Docelowo w budynku będą cztery kondygnacje. Na parterze, podobnie jak obecnie, będzie znajdowała się hala dworcowa, z poczekalniami dla pasażerów oraz kasami. Pierwsze drugie i trzecie piętro będzie wykorzystane na pomieszczenia użytkowe konferencyjne i biurowe oraz gastronomię. Około 500 metrów kwadratowych ma wynajmować miasto na potrzeby ZTM" - powiedział Klimczak.

Nie zmieni się natomiast bryła budynku. "Forma architektoniczna musi zostać zachowana. W grę nie wchodzi np. nadbudowa dworca. Jest to też wymóg konserwatora zabytków. Na zewnątrz zmieni się elewacja, ale tylko w formie wykorzystanych materiałów" - dodał dyrektor.

Jak powiedział zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem, w drugim kwartale roku PKP zleci wykonanie projektu wykonawczego. Natomiast w czwartym ma zostać uzyskane pozwolenie na budowę. Remont rozpocznie się najwcześniej w grudniu i potrwa do 2022 roku. Szacowany koszt przebudowy dworca to około 30 milionów złotych.

Tymczasem wciąż nie jest pewne kiedy dojdzie do planowanej budowy parkingu nad torami. Za inwestycje ma odpowiadać samorząd Kielc, ale na razie miasto nie ma źródła finansowania tej inwestycji.

Podczas środowej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego ustalono natomiast, że w ciągu najbliższego miesiąca dojdzie do podpisania porozumień między miastem i PKP PLK w sprawie ogłoszenia wspólnego przetargu na wykonanie dokumentacji parkingu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Kielce
PKP SA
remont
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.