TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rekordowy sezon Żeglugi Augustowskiej
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 26.11.2019 11:30:47
Rekordowy sezon Żeglugi Augustowskiej; fot. Żegluga Augustowska

Żegluga Augustowska przewiozła w tym sezonie 120 tys. osób.

Kolejny rekord zanotowała Żegluga Augustowska, która przewiozła w tym sezonie 120 tys. pasażerów - poinformował PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

-"Ładne lato i tym samym dużo turystów, więcej niż zwykle, było w Augustowie. Naszymi statkami pływało wiele rodzin z dziećmi. To z pewnością zasługa programu 500 plus" - powiedział PAP Aleksandrowicz.

Poinformował, że żegluga miała także dużo gości zza wschodniej granicy, głównie z Litwy, którzy mają niedaleko do Augustowa. "Oni przyjeżdżają do nas i na zakupy, i wypocząć. To nasi dodatkowi klienci" - dodał wiceprezes.

Papieska trasa

Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszył się, jak co roku, ponad 2-godzinny rejs "papieski" do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W 1999 roku statkiem "Serwy" popłynął tam papież Jan Paweł II. To sztandarowa oferta augustowskiego armatora.

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje czterema statkami. Największa jednostka, "Swoboda", może zabrać na pokład 330 osób, "Serwy" i "Sajno" - po 200. Nowy statek "Bystry", który został zbudowany w tym roku, mieści 250 pasażerów.

Aleksandrowicz poinformował, że statek w tym roku był mało wykorzystywany, bo był gotowy do rejsów dopiero w sierpniu. Od przyszłego sezonu będzie w stałej ofercie żeglugi.

W ubiegłym roku pogoda w Augustowie również dopisała, a żegluga przewiozła wówczas 110 tys. osób.

Jeziora i rzeki augustowskie, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawane są za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku "Serwy" pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. Trasa zwana od tamtej pory "papieską" cieszy się dużym zainteresowaniem. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Żegluga Augustowska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.