TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rafako E-Bus rozpoczął testy w Raciborzu [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.02.2020 09:00:26
Rafako E-Bus rozpoczął testy w Raciborzu [FILM]; fot. UM Racibórz

12 lutego na regularne linie Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu wyjechał autobus elektryczny Rafako E-Bus. Na testy.

12 lutego na regularne linie Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu wyjechał autobus elektryczny Rafako E-Bus. Na testy. Jego drogowy sprawdzian potrwa dwa tygodnie.

-"To co zapowiadaliśmy w ubiegłym roku, właśnie się realizuje. Miasto Racibórz od rodzimej firmy Rafako otrzymało do przetestowania autobus elektryczny. Czy w przyszłości zastąpimy miejski tabor e-busami, pokaże czas. Elektromibilność jest na topie. Musimy się przekonać, czy autobusy te zdają egzamin na miejskich liniach i czy odpowiadają naszym potrzebom. Jest to również kwestia rachunku ekonomicznego - powiedział podczas briefingu prasowego prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Pierwszy rejs

W pierwszą jazdę e-busem ulicami Raciborza zabrał się także przebywający w mieście na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego - prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

-"Mamy w swoim taborze kilkanaście autobusów zasilanych gazem. Chcielibyśmy je w przyszłości wymienić na bardziej ekologiczne, dlatego bardzo dziękuję za zaproszenie. Jeśli Rafako po testach w Raciborzu zdecydowałoby się przesłać autobus na testy także do Zamościa - z przyjemnością skorzystamy.

Za kierownicą elektrobusu w czasie pierwszego rejsu z pasażerami zasiadł prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu Bogdan Gawliczek.

-"O tym jak autobus sprawdza się w użytkowaniu, będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas. Problemu nie stanowi ładowanie pojazdu. Do pełna bateria ładuje się w 5 i pół godziny. Jego zasięg to 140 km. Autobus będzie jeździł na wszystkich liniach."

Elektryczne MIDI

Autobus Rafako E-Bus to całkowicie polski projekt, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Producent reklamuje E-busa jako unikalny polski MINI autobus niskoemisyjny, który dzięki nowoczesnej technologii i niewielkim gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako autobus szkolny oraz miejski lub podmiejski środek transportu. Zdaniem firmy to pierwszy w kraju, mały elektrobus z baterią pod podwoziem.

Miesiąc temu spółka Rafako zawarła wstępne porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu dotyczące współpracy przy produkcji e-busów.

- E-busy to przedsięwzięcie uzasadnione biznesowo i społecznie. Ten rok będzie dla nas bardzo dynamiczny - podkreślił w Raciborzu zastępca dyrektora oddziału Rafako w Solcu Kujawskim Dariusz Szarabajko.

Zobaczcie pierwszy rejs E-Busa w Raciborzu na filmie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
test
elektrobus
Rafako
PK Racibórz
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.