TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Radom – nowa prawie gotowa droga rowerowa
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 10.05.2019 00:40:04
Zdj. Bractwo Rowerowe Radom

Po długim okresie oczekiwania radomscy rowerzyści mogą już korzystać z drogi rowerowej wzdłuż ul. Grzecznarowskiego. Nowa infrastruktura ma 860 metrów długości i jest wykonana z asfaltu.

Po długim okresie oczekiwania radomscy rowerzyści mogą już korzystać z drogi rowerowej wzdłuż ul. Grzecznarowskiego. Nowa infrastruktura ma 860 metrów długości i jest wykonana z asfaltu.

Nowa droga rowerowa, która biegnie wzdłuż alei Grzecznarowskiego, od ul. Kwiatkowskiego do Centrum Handlowego M1, została odebrana przez radomski MZDiK. Droga ma 860 metrów długości i dwa metry szerokości. Ta wiadomość powinna ucieszyć rowerzystów. Droga została wybudowana przez M1 w ramach porozumienia z miastem. Teraz można bezpiecznie przejechać rowerem aleję Grzecznarowskiego.

- Projekt był z nami konsultowany, większość naszych uwag uwzględniono. Krótka charakterystyka: nawierzchnia asfaltowa, bezkrawężnikowe połączenia drogi dla rowerów z jezdniami oraz przebieg oszczędzający drzewa. Na naszą prośbę powstanie łącznik do parkingu przy Decathlon Radom – napisało na portalu społecznościowym Bractwo Rowerowe z Radomia.

15-letnia historia budowy drogi rowerowej

Sebastian Pawłowski – kanclerz Bractwa Rowerowego – przypomina, że na bezpieczne przejechanie rowerem wzdłuż Grzecznarowskiego trzeba było czekać 15 lat.

Pierwsze dwa, ok. 300-metrowe odcinki z fazowanej kostki betonowej powstały podczas remontu wiaduktu kolejowego w 2004 r. W roku 2008, w ramach remontu ul. 1905 Roku, wykonano z czerwonego asfaltu 100-metrowej długości odcinki od tej ulicy do wiaduktu. Rok później przystąpiono do budowy tras po północnej stronie ulicy na odcinku od wiaduktu do ronda Dmowskiego, powstało wtedy 650-metrowy odcinek, a w kolejnym roku wybudowano taki sam fragment po stronie południowej – mówi Sebastian Pawłowski.

Dodaje, że kolejna, 260-metrowa część trasy, została oddana do użytku w grudniu 2009 roku w ramach przebudowy skrzyżowania ulic Grzecznarowskiego i Białej. A podczas budowy obwodnicy południowej powstało też 700 metrów dróg dla rowerów w obrębie skrzyżowania Grzecznarowskiego, Radomskiego i Kuronia. Rowerzyści mogli nimi jeździć od 2014 r. Trasa z największego radomskiego osiedla do śródmieścia wciąż nie była jednak spójna.

Społecznicy w działaniu

Pawłowski powiedział radomskiemu oddziałowi Gazety Wyborczej, że Bractwo Rowerowe postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce. Stowarzyszenie złożyło, a następnie dzięki mieszkańcom wygrało w budżecie obywatelskim projekt zakładający scalenie porozrywanej do tej pory sieci. W sumie na tej ulicy powstały trzy fragmenty dróg dla rowerów o łącznej długości 1570 metrów. Teraz oddano do użytku 860-metrowy fragment wybudowany po stronie północnej alei przez centrum handlowe.

Kanclerz Bractwa, w podsumowaniu mówi, że to nie koniec budowy, ponieważ brakuje brakuje jeszcze 230-metrowego odcinka Biała – Słowackiego po północnej stronie ulicy. Niestety na razie nic nie zapowiada jego powstania. Ile czasu przyjdzie jeszcze czekać rowerzystom na dokończenie inwestycji?Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Radom
droga
Bractwo Rowerowe
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.