TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przetarg na projekt radomskiego lotniska
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 20.11.2019 16:30:04
Przetarg na projekt radomskiego lotniska

PPL ogłosił kolejne przetargi związane z budową lotniska w Radomiu.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) ogłosiło kolejne przetargi związane z budową lotniska w Radomiu. Jedno zamówienie dotyczy projektu na budowę masztów oświetlenia nawigacyjnego, drugie – wykonania kompleksowego projektu całej inwestycji.

Oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej budowy masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na lotnisku w Radomiu mają spływać do czwartku.

Na 23 grudnia zaplanowano natomiast otwarcie ofert w przetargu na "wykonaniu koncepcji, projektu budowlanego wraz z przeprowadzeniem postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego na potrzeby inwestycji oraz przygotowaniu Programu Funkcjonalno–Użytkowego".

Jedna koncepcja

Rzecznik PPL Piotr Rudzki wyjaśnił PAP, że chodzi o stworzenie jednej spójnej koncepcji i projektu, który uwzględni wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania lotniska.

"Przystępując do projektu budowy radomskiego lotniska, podzieliliśmy go na obszary związane m.in. z budową drogi startowej czy terminala. Teraz chodzi o kompleksowe spojrzenie na lotnisko jako na całość, aby nie umknął nam żaden szczegół potrzebny do otwarcia portu lotniczego i jego właściwego funkcjonowania w przyszłości" – zaznaczył rzecznik.

Nowy port lotniczy w Radomiu jest projektowany jako lotnisko czarterowe i obsługujące linie niskokosztowe. Po jego wybudowaniu prawie od podstaw, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Lotniska Chopina w Warszawie. Obecnie rozbudowywana jest i wydłużana droga startowa. Na przyszły tydzień zaplanowane jest otwarcie ofert w przetargu na budowę nowego terminala, który powstanie w miejsce starego. Według PPL lotnisko ma być gotowe w IV kw. 2021 r. W tym czasie możliwe też będzie uruchomienie pierwszych lotów z Radomia. W pierwszej fazie lotnisko ma obsłużyć rocznie 3 mln pasażerów, a docelowo 10 mln osób.

Radomska historia

Lotnisko w Radomiu rozpoczęło działalność w maju 2014 r. To jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł.

We wrześniu 2015 r. uruchomiono pierwsze regularne połączenia lotnicze - łotewskie linie Air Baltic przez kilka miesięcy oferowały loty z Radomia do Rygi. Latem 2016 r. linie lotnicze SprintAir uruchomiły połączenia z Radomia do Berlina, Pragi, Wrocławia, Lwowa i Gdańska. Od listopada 2017 r. z Radomia nie odbywały się żadne regularne loty rejsowe. Port lotniczy bezskutecznie szukał przewoźników i inwestora, który wyłożyłby pieniądze na niezbędne inwestycje infrastrukturalne - m.in. na wydłużenie pasa startowego i rozbudowę płyty postojowej. PPL kupiło radomskie lotnisko po tym, jak w połowie września ub.r. radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
Lotnisko Radom
PPL
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.