TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przetarg na 7 autobusów dla PKS Nysa unieważniony
INFOBUS.PL - Opublikowano: 26.04.2019 17:00:12
Przetarg na 7 autobusów dla PKS Nysa unieważniony

Starostwo Powiatowe w Nysie jeszcze raz będzie musiało poszukać dostawcy siedmiu autobusów niskowejściowych klasy MAXI dla tamtejszego PKS. 23 kwietnia urzędnicy unieważnili przetarg na ich zakup. Powodem były pieniądze.

Starostwo Powiatowe w Nysie jeszcze raz będzie musiało poszukać dostawcy siedmiu autobusów niskowejściowych klasy MAXI dla tamtejszego PKS. 23 kwietnia urzędnicy unieważnili przetarg na ich zakup. Powodem były pieniądze.

Urzędnicy z Nysy musieli jeszcze raz poszukać dostawcy siedmiu "dwunastek" LE. O sprawie anulowania poprzedniego zamówienia pisaliśmy pod koniec stycznia. Konieczne więc było ogłoszenie nowego przetargu.

Ten rozpoczął się 1 marca. Siedem autobusów z napędem konwencjonalnym (silniki diesla Euro 6) będzie wyposażonych w elektroniczne systemy informacji pasażerskiej, system sprzedaży biletów i monitoring wizyjny. Będą objęte długą, bo pięcioletnią gwarancją całopojazdową. Każdy miał umożliwiać podróż min. 47 pasażerom, w tym na miejscach siedzących min. 37 osobom. Autobusy będą umożliwiały przewóz osób niepełnosprawnych, gdyż będą wyposażone w miejsce na wózek. Powiat dalej interesowały wyłącznie konstrukcje niskowejściowe z nadwoziami nie dłuższymi niż 13,5 m. Autobusy miały trafić do Nysy w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

Budżet bez długiej gwarancji
Urzędnicy do 6 kwietnia czekali na oferty. Na siedem niskowejściowych "dwunastek" w pakiecie z długą gwarancją przygotowali 6 457 500 PLN brutto. A to oznaczało, że koszt pozyskania jednego pojazdu tego typu przyjęli na poziomie 750 000 PLN netto. To znacznie więcej nic w poprzednich podejściach, ale dalej za mało jak na oczekiwania producentów i jeszcze wymóg pięcioletniej gwarancji.

Pierwszą i jednocześnie najdroższą ofertę przedstawił producent, którego obecności w tym przetargu nikt się nie spodziewał. To Solaris, który pierwszy raz w Polsce zaoferował Nowego Urbino 12LE. Producent "jamników" zaproponował za nyską realizację 8 136 450 PLN brutto. Dało to cenę jednostkową w wysokości 945 000 PLN netto za nU12LE.

Drugi oferentem był polski dealer autobusów z rodziny Iveco Crossway, a więc słupska firma ABP Bus&Coach. Jej propozycja opiewa na 6 973 669,50 PLN brutto. Dało to cenę za jednego Crossway'a 12LE Line w wysokości 809 950 PLN netto.

Najtańszą propozycję przedstawił SOR. Czeski producent mocno odskoczył swoim konkurentom. Był bowiem gotów wykonać nyskie zamówienie za 6 596 260 PLN brutto. A to oznaczało cenę jednostkową za autobus typu CN12 w wysokości 766 116 PLN netto. Teraz pora na ruch powiatu.

Różnice pomiędzy oferentami były dosyć spore uwzględniając wymóg pięcioletniej gwarancji. Sam budżet jak już wspomnieliśmy również był taki sobie, a wręcz nie uwzględniał tej okoliczności.

Powiat nie zdecydował się jednak szukać dodatkowych pieniędzy i trzy dni temu unieważnił przetarg. Szykujemy się więc na powtórkę, w której zdecydowanie należy zmienić kilka rzeczy jeśli urzędnicy chcą zdobyć oferty jak najbliżej i oczekiwań cenowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Nysa
powiat
PKS Nysa
Iveco
ABP
SOR
Solaris