TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznańska Kolej Metropolitalna od stycznia na kolejnych liniach
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 20.12.2019 09:45:20
Poznańska Kolej Metropolitalna od stycznia na kolejnych liniach

Do Gniezna, Rogoźna i Wrześni dojeżdżać będą od nowego roku pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W czwartek w Poznaniu podpisano umowy z gminami i powiatami, przez które przebiegać będą nowe połączenia PKM.

Do Gniezna, Rogoźna i Wrześni dojeżdżać będą od nowego roku pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W czwartek w Poznaniu podpisano umowy z gminami i powiatami, przez które przebiegać będą nowe połączenia PKM.

Obecnie w systemie PKM funkcjonują połączenia na liniach z Poznania do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Wągrowca i Kostrzyna. Od początku stycznia pociągi będą jeździć na siedmiu liniach PKM. Podstawą funkcjonowania połączeń są umowy podpisane pomiędzy Województwem Wielkopolskim a samorządami położonymi na trasach przebiegu PKM.

W czwartek w Poznaniu umowy ws. uruchomienia kolejnych linii podpisali przedstawiciele powiatów i gmin położonych na liniach z Poznania do Gniezna, Rogoźna i Wrześni, prezydent Poznania, starosta poznański i wicemarszałek województwa.

"Minęły właśnie dwa lata odkąd zdecydowaliśmy, że Poznańska Kolej Metropolitalna będzie działała. To najważniejsze przedsięwzięcie w województwie pokazujące naszą solidarność i wspólne działanie. Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego zarówno jeśli chodzi o dojazd, jak i poruszanie się po mieście" – powiedział w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem wielkopolskiego samorządu, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Finansowanie przedsięwzięcia odbywa się na zasadzie solidaryzmu uczestniczących w PKM samorządów. Samorząd Województwa Wielkopolskiego pokrywa koszty na poziomie 40 proc., tyle samo dokładają wszystkie gminy położone wzdłuż linii, a powiaty zapewniają pozostałe 20 proc. kwot. Częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego wynosi 30 minut, zapewniając pasażerom, według deklaracji organizatorów PKM, odpowiedni komfort podróżowania.

Pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wyjechały na tory w czerwcu 2018 roku z Poznania w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. We wrześniu 2018 roku w system włączono połączenia do Swarzędza, rok później wydłużono je do Kostrzyna. Teraz pociągi na tej linii dojadą do Wrześni.

W związku z prowadzonymi remontami na liniach do Wronek i Kościana, połączenia w systemie PKM na tych liniach zostaną uruchomione w 2021 roku.

Poznański magistrat podał w czwartek, że w 2018 roku Koleje Wielkopolskie przewiozły 11 milionów pasażerów, z czego na PKM przypadło 90 proc. tej liczby. Wzrost liczby pasażerów przewiezionych przez Koleje Wielkopolskie po uruchomieniu PKM wyniósł 2 mln osób.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Poznań
Wielkopolska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.