TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Powstała Wielkopolska Platforma Wodorowa
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.12.2019 13:00:16
Powstała Wielkopolska Platforma Wodorowa; UMWW

Wielkopolska chce postawić na technologie wodorowe

Wielkopolska chce postawić na technologie wodorowe

-"Chcemy być w awangardzie zielonego ładu – mówił marszałek Marek Woźniak podczas inauguracyjnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

Odniósł się w ten sposób do ambitnych planów Komisji Europejskiej dotyczących zapobiegania zmianom klimatu oraz gotowości do działania Wielkopolski w tym zakresie.

Marszałek Woźniak podkreślił, że Wielkopolska jako region "stara się dostrzegać, analizować i planować w swoich działaniach odnawialne źródła energii - jako elementu krajobrazu Wielkopolski najbliższej przyszłości". Przykładem takich zmian jest stopniowe zastępowanie autobusów miejskich na takie, które mają napęd hybrydowy i coraz częściej elektryczny. Ta zmiana odbywa się przy wsparciu funduszami unijnymi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, będącymi w gestii władz samorządu województwa wielkopolskiego.

Autobusowe zmiany

- Wodór jest bardzo obiecujący, dlatego, że jest bez wątpienia zielonym źródłem energii, a ogniwa wodorowe są stosunkowo prostymi urządzeniami. To technologia jutra, rozwijana już dziś przez wiodące gospodarki na świecie. Dlatego przyglądamy się uważnie temu procesowi, gdyż będzie to bardzo ważny sektor produkcji i przechowywania energii – podkreślał marszałek, zwłaszcza w kontekście transformacji energetycznej wschodniej Wielkopolski.

Spotkanie w urzędzie marszałkowskim, które odbyło się 6 grudnia i w którym uczestniczył także Jacek Bogusławski, członek zarządu woj. wielkopolskiego, było okazją do wręczenia aktów powołania członkom Wielkopolskiej Platformy Wodorowej oraz przekazania wyróżnień i nagród w konkursach: "Energia mojej przyszłości – Wielkopolska 2050" oraz "HydroGen – Wodorowe Pokolenie – Wielkopolska 2050".

Grudniowe spotkanie zainaugurowało prace tej platformy, która działać będzie poprzez Zgromadzenie Ogólne oraz cztery Panele: Biznesu, Nauki, Liderów Samorządowych, Obywatelski.

"Zmiany klimatyczne i podjęte zobowiązania strategiczne przez Unię Europejską i Polskę wymagają podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do zapobieżenia ewentualnym niekorzystnym zjawiskom gospodarczym, których wpływ na tempo rozwoju regionu może spowodować jego spowolnienie" – pisze w swym komunikacie wielkopolski urząd marszałkowski. "Stąd Zarząd Województwa podjął decyzję o utworzeniu wielopłaszczyznowej platformy współpracy międzyśrodowiskowej biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych pod nazwą Wielkopolska Platforma Wodorowa. W założeniu ma ona sprzyjać efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz nisko i zeroemisyjnej gospodarki


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wodór
Wielkopolskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.