TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Powiat miński z ofertą od PKS Grodzisk Mazowiecki
INFOBUS.PL - Opublikowano: 21.10.2019 14:00:19
fot. ZTM Warszawa

Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim otrzymało jedną ofertę w postępowaniu koncesyjnym na obsługę komunikacji publicznej do końca 2027 r. Pochodzi ona od PKS Grodzisk Mazowiecki. Co zrobi powiat?

Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim otrzymało jedną ofertę w postępowaniu koncesyjnym na obsługę komunikacji publicznej do końca 2027 r. Pochodzi ona od PKS Grodzisk Mazowiecki. Co zrobi powiat?

O koncesji
Koncesja na usługi w naszym porządku prawnym w wielu kwestiach jest zbliżona do umowy na przewozy w formule netto. Jest jednak kilka istotnych różnic, które w niektórych sytuacjach pierwszą z formą kontraktowania czynią korzystniejszą dla organizatorów przewozów. W końcu warto pamiętać, że kilka lat temu kiedy samorządy powiatowe i wojewódzkie szykowały się do uruchamiania "na hurra" linii autobusowych to właśnie koncesja była najczęściej rekomendowanym sposobem wyłonienia operatora oraz z niewiele mniejszą częstotliwością pojawiała się także we wstępnych ogłoszeniach informacyjnym.

Do tej pory jedyne postępowanie o udzielenie koncesji na przewozy autobusowe przeprowadził powiat bytowski. Kilkuletnia umowa z 2017 r. powędrowała do tamtejszego PKS. Powiat miński jest więc drugim samorządem w historii, który decyduje się na taki wybór operatora. Szczegółów nie ma zbyt wiele, ale wszystko zacznie nabierać kształtu z czasem. Skupmy się więc na tym co wiadomo.

Umowa na osiem lat
Powiat chce udzielić wybranemu operatorowi ośmioletniej koncesji na obsługę łącznie ośmiu linii autobusowych. Umowa obowiązywałaby od początku 2020 r. do końca 2027 r. W tym okresie założono, że miałaby zostać wykonana praca eksploatacyjne w wymiarze niespełna 9,4 mln wzkm. W puli tej przewidziano obsługę ośmiu powiatowych linii:

  • Linia nr 1: Kałuszyn – Mrozy – Wola Rafałowska - Guzew - Trojanów - Jeruzal - Wężyczyn - Latowicz
  • Linia nr 2: Mińsk Mazowiecki – Janów – Jędrzejów Nowy - Kałuszyn
  • Linia nr 3: Mińsk Mazowiecki - Pogorzel - Siennica - Wielgolas - Latowicz
  • Linia nr 4: Mińsk Mazowiecki – Targówka – Cegłów - Mrozy Linia nr 5: Mińsk Mazowiecki - Stara Niedziałka - Jakubów - Mlęcin - Dobre
  • Linia nr 6: Mińsk Mazowiecki – Wólka Mińska – Arynów – Brzóze – Ładzyń - Stanisławów
  • Linia nr 7: Dobre – Poręby Nowe – Stanisławów – Pustelnik – Zagórze – Okuniew - Sulejówek
  • Linia nr 8: Mińsk Mazowiecki – Stojadła – Arynów – Żuków – Cyganka – Dębe Wielkie – Desno – Halinów - Sulejówek

W ciągu roku operator miałby wykonywać przewozy w wymiarze 1 174 706 wzkm. Jego wynagrodzenie składałoby się z dwóch elementów. Pierwszym byłyby wpływy z biletów, których ceny na ściśle określonych warunkach sam by ustalał. Drugim ma być dopłata do każdego wzkm, która będzie uiszczana przez powiat. Wydaje się, że będzie ona pochodzić ze środków własnych samorządu oraz Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, który powstanie na mocy przepisów tzw. "ustawy PKS-owej".

Szczegółowo o postępowaniu pisaliśmy tutaj.

Czas ofert
W ostatnim etapie powiat zaprosił wszystkich, którzy przeszli kwalifikacje do przedstawienia ofert cenowych. Zainteresowani przewoźnicy mieli na to czas do 15 października.

Ostatecznie tylko jedna firma zainteresowała się mińską koncesją. To PKS Grodzisk Mazowiecki. Spółka zaoferowała rekompensatę do jednego wzkm w wysokości 4,70 zł. Na potrzeby powiatowej komunikacji PKS pozyskałby 27 autobusów- 18 spełniających normę Euro 4 oraz dziewięć zgodnych z Euro 5. W gronie tym ma się znaleźć siedem z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. Co to dokładnie oznacza? Jeszcze poczekamy.

Co można powiedzieć o mińskim postępowaniu? Na pewno jest to coś nowego i pewnie wszyscy będą patrzyli jak wyjdzie ten eksperyment. Jedna jaskółka jednak wiosnę czyni?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Mińsk Mazowiecki
powiat
PKS Grodzisk Mazowiecki
  • Jacek Wolny – 21.10.2019

    Scaniami będą jeździć?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.