TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Postępowanie w sprawie śmiertelnego potrącenia 9-latki przez tramwaj
PAP - Opublikowano: 15.04.2018 10:44:55

Prokuratura wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w czwartek w Łodzi. Tramwaj śmiertelnie potrącił 9–letnią dziewczynkę, która weszła na tory w miejscu wyznaczonym jako przejście dla pieszych.

Prokuratura wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w czwartek w Łodzi. Tramwaj śmiertelnie potrącił 9–letnią dziewczynkę, która weszła na tory w miejscu wyznaczonym jako przejście dla pieszych. Śledczy poszukują świadków zdarzenia.

Poinformował o tym w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Jak wyjaśnił, bezpośrednio po zdarzeniu, do którego doszło na ul. Kopcińskiego, przeprowadzono oględziny miejsca wypadku i składu tramwaju. Stwierdzono, że hamulce były sprawne. 40-letni motorniczy był trzeźwy. Pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi od około 1,5 roku.

"Przeprowadzone badania nie doprowadziły także do stwierdzenia obecności w jego organizmie innych środków odurzających. Po uzyskaniu wyników badań podjęto decyzję o jego zwolnieniu" - informuje rzecznik. Dodał, że prokurator polecił zatrzymanie uprawnień oraz prawa jazdy.

Zdaniem rzecznika, nie sposób jednoznacznie przesądzić, czy mężczyzna usłyszy zarzuty, bo ocena zawinienia w tej sprawie, może być bardzo trudna.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że dziewczynka została potrącona przez tramwaj bezpośrednio po wkroczeniu na torowisko w miejscu wydzielonym jako przejście dla pieszych po uprzednim przejściu pasa jezdni od strony ul. Nawrot. Na ul. Kopcińskiego był duży ruch, a większość samochodów z uwagi na utrudnienia w ruchu stała.

"Konieczne jest ustalenie, kiedy motorniczy mógł zauważyć dziewczynkę i czy miał szansę skutecznie wyhamować" - mówi Kopania.

Skład tramwaju został zabezpieczony na potrzeby postępowania. W piątek z udziałem biegłego dokonywane były szczegółowe oględziny. Wstępne ustalenia wskazują, że tramwaj był sprawny. Rzecznik zwrócił jednak uwagę, że z przyczyn technicznych nie udało się odczytać zapisów prędkości, z którą poruszał się pojazd, dlatego "będą podejmowane dalsze działania w tym kierunku".

"Niezależnie od tego rolą biegłego będzie wyliczenie prędkości w oparciu o zapisy monitoringu" - dodaje. Zdaniem prokuratury uzyskane w ten sposób dane będą miały kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Biegłemu zostanie zlecone opracowanie ekspertyzy dotyczącej rekonstrukcji wypadku.

Jak mówi Kopania, Prokuratura Rejonowa Łódź–Widzew prosi o zgłaszanie się do niej lub do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi osób, które były świadkami tego tragicznego zdarzenia. "Ich zeznania mogą być bardzo pomocne w wyjaśnieniu jego okoliczności i ustalenia zawinienia" - mówi.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
wypadek
motorniczy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.