TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polska zamyka przestrzeń dla B737 MAX 8
InfoAir.pl - Opublikowano: 12.03.2019 23:43:20
Polska zamyka przestrzeń dla B737 MAX 8

PAŻP decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zamyka polską przestrzeń powietrzną dla B737 MAX 8

Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zamknęła we wtorek polską przestrzeń dla samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Oznacza to, że wszystkie samoloty B737 MAX 8 znajdujące się na polskich lotniskach zostają uziemione.

Prezes ULC poinformował w Madrycie we wtorek PAP, że zdecydował o zamknięciu polskiej przestrzenie powietrznej dla samolotów Boeing 737 MAX 8. Jak dodał, spodziewał się, że w ciągu godziny cała przestrzeń powietrzna nad Europą zostanie zamknięta dla tych maszyn.

Po godzinie 18.30 Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zdecydowała o uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 737 MAX na obszarze Unii Europejskiej. EASA tłumaczy, zę ma to związek z tragicznym wypadkiem samolotu Ethiopian Airlines z udziałem Boeinga 737 MAX 8. EASA tłumaczy, że postanowiła zawiesić wszystkie operacje lotnicze samolotami Boeing 737-8 MAX i 737-9 MAX w Europie. Ponadto EASA zdecydowała o zawieszeniu wszystkich lotów komercyjnych wykonywanych tymi modelami przez operatorów z krajów trzecich "do", "z" lub "w obrębie UE".

Decyzja urzędu oznacza, wyjasnił prezes ULC, że po jej otrzymaniu Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), która zarządza polską przestrzenią powietrzna, zamyka naszą przestrzeń dla B737 MAX 8. Samson przypomniał, że analogiczne działania nastąpiły już na terenie Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Prezes ULC dodał, że decyzja została podjęta na podstawie konsultacji z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Eurocontrol.

P.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski przekazał w Madrycie dziennikarzom, że Agencja otrzymała decyzję prezesa ULC. "W wyniku tej decyzji wszystkie samoloty znajdujące się na polskich lotniskach zostają uziemione, co oznacza, że nie mogą wykonywać swoich lotów" - powiedział Janiszewski.

Dodał, że na razie nie określono dokładnie, jak długo decyzja ta będzie obowiązywała.

PAŻP przekazała, że po decyzji ULC w dwóch przypadkach Agencja odmówiła wydania zgody na wlot samolotów typu Boeing 737 MAX 8 w polską przestrzeń powietrzną. Pierwszy dotyczył maszyny, która miała lecieć z Wilna, a drugi - samolotu z Kopenhagi.

Rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki poinformował we wtorek, że spółka podjęła decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania lotów samolotami Boeing 737 MAX 8. Wyjaśnił, że rejsy zaplanowane tym typem samolotu będą wykonywane innymi typami maszyn.

"Można się spodziewać niewielkich utrudnień jeśli chodzi o połączenia. Dzisiaj lot odwołał dwa rejsy - do Brukseli i Amsterdamu. Już od jutra będą samoloty, które zastąpią +maksy+, więc wystarczą do obsługi naszych połączeń" - powiedział Kubicki.

Kolejne kraje i linie lotnicze postanowiły we wtorek uziemić posiadane samoloty Boeing 737 MAX 8, co jest reakcją na niedzielną katastrofę tego typu maszyny w Etiopii.

Rzecznik brytyjskiego urzędu CAA poinformował: "Urząd Lotnictwa Cywilnego uważnie monitoruje sytuację, jednak ponieważ nie mamy w tej chwili wystarczających danych z rejestratora lotu, wydał instrukcję o wstrzymaniu wszelkich komercyjnych lotów pasażerskich wszystkich przewoźników przylatujących, wylatujących lub przelatujących przez przestrzeń powietrzną Zjednoczonego Królestwa".

Niedługo później decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla tego modelu samolotu podjęły Niemcy.

Uziemienie samolotów Boeing 737 MAX 8 ogłosiły we wtorek także Australia, Malezja, Singapur, Argentyna, Oman, a ponadto linie lotnicze Norwegian Air, Jet Airways z Indii, Eastar Jet z Korei Południowej oraz niemiecki operator turystyczny TUI.

Tuż po katastrofie samolotu Ethiopian Airways, w której zginęły wszystkie 157 osób znajdujących się na pokładzie, decyzję taką podjęły władze Etiopii, a w poniedziałek ich śladem poszły Chiny i Indonezja, a także meksykańskie linie Aeromexico, argentyńskie Aerolineas Argentinas, brazylijskie Gol Airlines, mongolskie MIAT, południowoafrykańskie Comair, marokańskie Royal Air Maroc.

Firma Boeing oświadczyła we wtorek, że ma "pełne zaufanie" do bezpieczeństwa samolotu 737 MAX, mimo że od października doszło do dwóch katastrof tego typu maszyn, a kolejne państwa podejmują decyzje o ich uziemieniu lub zamknięcia dla nich swojej przestrzeni powietrznej.

PAŻP od wtorku przebywa w Madrycie na World ATM Congress, na którym branża zarządzania ruchem lotniczym prezentuje najnowsze rozwiązania technologiczne. Na kongresie jest również prezes ULC Piotr Samson.

Z Madrytu Aneta Oksiuta (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
Boeing
PAŻP
  • Wojciech Liberda – 13.03.2019

    Lepiej uziemic niż później płakać, że ktoś zginął. A swoją drogą to Amerykanie zrobili sobie wielkie kuku z tą awarią. Na pewno na tym skorzysta Airbus...

  • Piotr Garbicz – 13.03.2019

    Krzysiek Bobek Patryk Lis

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.