TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polska poezja w sofijskim metrze
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 06.11.2019 15:45:17
Polska poezja w sofijskim metrze

W Bułgarii rusza czwarta edycja polskiego projektu "Poezja w metrze".

Czwarta edycja projektu "Poezja w metrze", zainicjowanego przez Instytut Polski w Sofii, rozpoczęła się we wtorek w stolicy Bułgarii. Przez dwa miesiące pasażerowie sofijskiego metra będą mogli czytać w wagonach wiersze 12 europejskich poetów.

Inicjatywa wystartowała cztery lata temu i co roku rozszerza się krąg jej uczestników. Obecnie jest ona realizowana w ramach EUNIC (Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury) we współpracy z literackim tygodnikiem "Literaturen vestnik".

Wiersze, na planszach w języku oryginału i w tłumaczeniach na język bułgarski, będzie można przeczytać w 80 wagonach sofijskiego metra i na jednej z centralnych stacji, przy której znajduje się Uniwersytet Sofijski, najstarsza uczelnia wyższa w kraju. Utwory poświęcone są przyrodzie, miłości, wolności. Przekłady to dzieła najlepszych tłumaczy poezji; niektórzy z nich byli obecni na uroczystościach inauguracyjnych.

Polską poezję w tym roku reprezentuje Zbigniew Herbert, a Bułgarię - poeta i wykładowca uniwersytecki Płamen Dojnow, laureat tegorocznej nagrody Festiwalu Europejski Poeta Wolności w Gdańsku. Są też wiersze Dylana Thomasa, Salvatore Quasimodo, Ingeborg Bachmann, a także poetów z Hiszpanii, Portugalii, Słowacji czy Węgier. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
metro
Bułgaria
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.