TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Półmetek dostaw nowych Solarisów dla MPK-Łódź
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.05.2019 14:00:06
Półmetek dostaw nowych Solarisów dla MPK-Łódź

Pierwsze łódzkie autobusy zasilane energią słoneczną - czyli najnowsze Solarisy Urbino - już zapełniają dwie zajezdnie MPK-Łódź - Nowe Sady i Limanowskiego.

Pierwsze łódzkie autobusy zasilane energią słoneczną - czyli najnowsze Solarisy Urbino - już zapełniają dwie zajezdnie MPK-Łódź - Nowe Sady i Limanowskiego.

Wkrótce po Łodzi zacznie kursować 46 nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów Solaris Urbino. Termin ich dostawy mija 03.06.2019. Do tej pory Solaris dostarczył niemal połowę zamówionych pojazdów.

Nowy tabor trafi zarówno do zajezdni Nowe Sady - 20 przegubowych autobusów Urbino 18 i 14 autobusów solo Urbino 12, jak i do zajezdni Limanowskiego - 12 autobusów solo Urbino 12.

10 letni najem

Warto dodać, że w ramach najnowszego kontraktu MPK-Łódź zdecydowało się po raz kolejny na formę wynajmu nowych autobusów. Ostatnią taką umowę podpisano w 2014 r. Dzięki dziesięcioletniej umowie spółka zna koszty utrzymania pojazdów i ma pewność, że dostawca zapewni ich prawidłowe serwisowanie przy użyciu oryginalnych części. Po dziesięciu latach MPK będzie mogło kupić autobusy za tzw. wartość końcową, ale nie musi korzystać z tej opcji.

Umowa na dziesięcioletni najem autobusów wraz z ich serwisowaniem opiewa na ponad 125 mln zł brutto.

Łódzki standard

Łódzkie przegubowe Urbino 18 mają 135 miejsc ogółem, w tym 38 siedzących. Natomiast modele Urbino 12 (solówki) mogą pomieścić 85 pasażerów, z czego 26 będzie miało miejsca siedzące. Wszystkie autobusy są wyposażone w automaty biletowe i klimatyzację.

Nowością w kompletacji MPK-Łódź są panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach 20 autobusów.

Jak informuje Agnieszka Magnuszewska, rzecznik MPK-Łódź:  -"W panele nie wyposażono wszystkich 46 autobusów, ponieważ MPK chce przetestować to rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne mogą zasilać w prąd takie urządzenia, jak kasowniki czy biletomaty i tym samym redukować zapotrzebowanie na prąd, który standardowo wytwarzany jest w pojeździe z pracy silnika spalinowego."

Nowe Solarisy zastąpią wysłużone autobusy marki Volvo i Jelcz. Obecnie po Łodzi kursuje 149 autobusów marki Solaris. To blisko 37 proc. wszystkich łódzkich autobusów.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
najem
fotowoltaika
MPK Łódź
Solaris
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.