TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polityczne dno autobusowej afery w Rydze
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 06.04.2019 10:00:49
Polityczne dno autobusowej afery w Rydze; fot. Rigas Satiksme

Burmistrz Rygi Nils Usakovs odwołany na tle śledztwa korupcyjnego. Stawiane mu zarzuty dotyczą sprawy przetargów na autobusy i trolejbusy, w związku z którą dwie osoby zatrzymano w Polsce.

Burmistrz Rygi Nils Usakovs z popieranej przez ludność rosyjskojęzyczną na Łotwie partii Centrum Zgody został odwołany ze stanowiska. Stawiane mu zarzuty dotyczą sprawy przetargów na autobusy i trolejbusy, w związku z którą dwie osoby zatrzymano w Polsce.

Decyzję o odwołaniu Usakovsa podjął minister ochrony środowiska i rozwoju regionalnego Juris Puce. Została ona ogłoszona w dzienniku urzędowym "Latvijas Vestnesis" i weszła w życie z chwilą publikacji w piątek - 5 kwietnia.

Autobusowa afera

Dymisja Usakovsa związana jest ze śledztwem w sprawie ustawiania przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze. Pod koniec zeszłego roku w Polsce Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu dwóch podejrzanych o ustawianie przetargów. Byli nimi przedstawiciele spółki Solaris Bus & Coach. Według ustaleń Biura za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-2016 – w sumie na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy – do Rygi miało trafić 800 tys. euro łapówki.

Na Łotwie zatrzymano pod koniec roku cztery osoby w związku z tą sprawą, w tym odpowiedzialnego za przetargi dyrektora ryskiej spółki komunikacyjnej Rigas Satiksme. Rosyjski portal Meduza, który ma siedzibę na Łotwie, podał w piątek, że łączna suma łapówek miała wynosić 13 mln euro. Ze sprawą tą łączona jest, obok polskiej spółki, także firma z Czech.

Usakovs nie jest oskarżony o przestępstwa ani łapówki, lecz o nienależyte wykonywanie swoich obowiązków. Puce oznajmił, że celem decyzji o odwołaniu burmistrza jest "zapewnienie poszanowania interesu publicznego" i zwrócenie uwagi opinii publicznej na to, że "państwo chroni interesy i prawa jednostek".

Polityczny wątek

Rada Miejska Rygi jest głównym akcjonariuszem Rigas Satiksme, a burmistrz jest przedstawicielem właściciela spółki - przypomina Meduza. Już w styczniu 2019 roku w domu i biurze Usakovsa doszło do rewizji. Opozycja w Radzie Miejskiej żądała - bezskutecznie - dymisji burmistrza.

Do kompetencji ministra środowiska należy kontrola pracy szefów samorządu lokalnego i ma on prawo ich odwoływać, jeśli - jego zdaniem - nie wypełniają obowiązków w należyty sposób. Usakovs stoi na czele takiej właśnie jednostki samorządu, którą jest Rada Miejska Rygi.

Jednakże - jak zauważa portal LSM.lv, publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego Łotwy - ta kompetencja ministra jest kontrowersyjna i niezależnie od okoliczności budzi pytania o rywalizację pomiędzy partiami. Usakovs jest współprzewodniczącym Centrum Zgody, na którą tradycyjnie głosuje ludność rosyjskojęzyczna na Łotwie. Urząd burmistrza stolicy jest jednym z najważniejszych stanowisk w kraju.

W styczniu br. na Łotwie powstał nowy rząd, a jego członkowie również żądali zbadania, w jakim stopniu Usakovs jest odpowiedzialny za naruszenia w Rigas Satiksme. Puce w marcu skierował do niego listę 12 punktów dotyczących domniemanych naruszeń w pełnieniu obowiązków burmistrza. Usakovs przekazał wyjaśnienia na temat każdego z punktów. Teraz - jak wskazuje Meduza - minister uznał, że są one niewystarczające. Jednym z sześciu punktów, które Puce utrzymał, jest wydawanie środków niezgodnie z przeznaczeniem i niedopełnienie obowiązków w zakresie kontroli nad zakupami Rigas Satiksme.

W szczególności - zdaniem ministra - Usakovs akceptował umowy dotyczące zakupów, w tym również tych, w których według łotewskich śledczych doszło do wręczania łapówek. Usakovs odrzuca te oskarżenia.

Burmistrz zapewnił w piątek, że popełniał błędy w swojej pracy, ale nie takie, które pozwalałyby go odwołać. Decyzję o swej dymisji nazwał niezgodną z prawem. Zapewnił też, że zostanie ona uchylona przez sąd.

Nie pierwsza afera

Jednocześnie Usakovs, który jest burmistrzem Rygi prawie 10 lat - od lipca 2009 roku - w lutym ogłosił, że będzie startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W przypadku wygranej musiałby zrezygnować ze stanowiska burmistrza. Odwołanie go ze stanowiska nie jest przeszkodą w udziale w eurowyborach.

Afera wokół Rigas Satiksme nie jest pierwszym skandalem korupcyjnym w Radzie Miejskiej. Była szefowa biura antykorupcyjnego Łotwy Juta Strike powiedziała rosyjskiej redakcji BBC News, że rada wymagałaby utworzenia odrębnego biura przeciwdziałania korupcji. Pole do nadużyć otwierają - zdaniem Strike - np. wielkie fundusze na prace remontowe. BBC zauważa, że w poprzednich sprawach korupcyjnych podejrzewani lub oskarżani bywali urzędnicy i biznesmeni, ale rzadko sprawa dotyczyła kogoś z władz politycznych. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łotwa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.