TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Policjanci i strażacy uczą się zachowań tramwajów
MPK InfoTram.pl - Opublikowano: 08.10.2019 14:45:35
Policjanci i strażacy uczą się zachować tramwajów (foto: MPK)

Ponad 50 strażaków i 20 policjantów z drogówki szkoli się w tym tygodniu w zajezdni tramwajowej MPK-Łódź.

Ponad 50 strażaków i 20 policjantów z drogówki szkoli się w tym tygodniu w zajezdni tramwajowej MPK-Łódź.

Z czego? Policjanci testują tramwaje podczas hamowania, a strażacy podnoszą wagony. Zdobyta wiedza pozwoli funkcjonariuszom usprawnić akcje ratunkowe i przyspieszyć wznawianie ruchu tramwajowego.

Niestety, nasza firma przysparza trochę pracy dwóm służbom - straży pożarnej i policji. Oczywiście nie robimy tego specjalnie, staramy się jak najlepiej współpracować przy wszystkich zdarzeniach, które są z udziałem naszych pojazdów - zaznacza Zbigniew Papierski, prezes MPK - Łódź. To pojazdy o dużych gabarytach, więc wymagają specjalistycznego przygotowania się do interwencji – dodaje.

Dlatego MPK – Łódź od kilku lat szkoli funkcjonariuszy z obsługi zdarzeń drogowych z udziałem tramwaju. W tym tygodniu strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4 uczą się w Zajezdni Telefoniczna, jak odłączyć napięcie w wagonie, awaryjnie otworzyć drzwi czy zabezpieczyć tramwaj przed ruszeniem w trakcie działań ratunkowych. O ile opanowanie takich czynności zajmuje niewiele czasu, o tyle podniesienie tramwaju wymaga nie lada wiedzy i precyzji. Stąd strażacy poświęcają temu zagadnieniu sporą część szkolenia. Uczą się pod okiem pracowników pogotowia technicznego, w którym miejscu podłożyć pod wagon poduszkę pneumatyczną czy podnośnik hydrauliczny.

MPK - Łódź jest wyposażane w coraz to nowszy tabor tramwajowy, co wiąże się z tym, że strażacy stale muszą doskonalić swoje umiejętności i pozyskiwać wiedzę, jak zbudowane są nowe tramwaje - mówi mł.ogn. Łukasz Górczyński z KMPSP w Łodzi.

Wiedza z obsługi tramwaju przydaje się również łódzkiej drogówce, która w tym tygodniu bierze udział w testach hamowania. Policjanci osobiście prowadząc składy. Mają okazję sprawdzić długość drogi hamowania zarówno przy standardowych warunkach pogodowych, jak i na śliskiej szynie, gdy na torach zalegają liście.

Zjawisko czarnej szyny jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ wydłuża drogę hamowania - podkreśla st.asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi.

O ile funkcjonariusze zdobywają wiedzę z obsługi tramwajów, o tyle MPK – Łódź wymienia pojazdy pogotowia technicznego w Zajezdni Telefoniczna. Do niedawna dysponowało ono głównie Starami z lat 70 i 80. Jedynym nowym pojazdem był MAN z 2008 r., który został zakupiony przy projekcie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. W 2015 r. Zajezdnia Telefoniczna pozyskała nowy, specjalistyczny żuraw na podwoziu IVECO, a w 2018 r. dźwig na podwoziu Skanii. Dzięki temu ostatnio udało się wycofać z eksploatacji dwa Stary. Jeden z nich (wyprodukowany w 1982 r.) został przekazany Klubowi Miłośników Starych Tramwajów i w nocy z poniedziałku na wtorek trafił na Brus. Drugi Star zostanie wkrótce wystawiony na sprzedaż, a trzeci pojazd Zajezdnia Telefoniczna wycofa z eksploatacji do końca roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Łódź
zajezdnia
Łódź
Policja