TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Płatność za bilet w metrze możliwa z użyciem rozpoznawania twarzy
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 13.03.2019 15:29:01
Płatność za bilet w metrze możliwa z użyciem rozpoznawania twarzy (źródło: Wikipedia)

W chińskim Szenczen testowany jest system pobierania opłat za przejazdy metrem wykorzystujący technologię rozpoznawania twarzy. Ma on działać w oparciu o łączność nowej generacji 5G i usługi płatności mobilnych.

W chińskim Szenczen testowany jest system pobierania opłat za przejazdy metrem wykorzystujący technologię rozpoznawania twarzy. Ma on działać w oparciu o łączność nowej generacji 5G i usługi płatności mobilnych - informuje dziennik "South China Morning Post".

W ramach pilotażu system już działa na stacji metra Futian. Pasażerowie oprócz skanowania kodu QR na telefonie i tradycyjnej płatności gotówką za bilet mogą tam skorzystać z urządzenia skanującego rysy ich twarzy, które automatycznie pobiera opłatę z konta bankowego powiązanego z wizerunkiem danej osoby w bazie danych systemu. Według chińskiego dziennika system może w przyszłości ułatwić pracę stacji metra, które obecnie rejestruje nawet 5 mln przejazdów dziennie. Gazeta nie ujawniła, kiedy program pilotażowy zostanie zakończony, a system wdrożony do regularnego użytku.

"SCMP" podkreśla, że zastosowanie rozpoznawania twarzy w transporcie miejskim jako rozwiązania wspierającego system płatności to kolejny etap ekspansji tej technologii w Chinach. Obecnie narzędzia rozpoznawania twarzy integrowane są z coraz większą liczbą systemów elektronicznych, z jakich Chińczycy korzystają na co dzień. Płatności z ich użyciem możliwe są m.in. w barach sieci KFC w chińskim mieście Hangczou, gdzie zostały wprowadzone w styczniu 2017 roku.

Aby móc korzystać z płatności za przejazdy metrem z użyciem skanerów twarzy, pasażerowie będą musieli zarejestrować swój wizerunek w systemie i podłączyć do niego wybraną metodę płatności - informuje gazeta.

Obecnie według oficjalnych danych Pekinu około 583 mln obywateli Chin korzysta z płatności bezgotówkowych, a około 68 proc. wszystkich użytkowników internetu w tym kraju wykorzystuje cyfrowe portfele, również do regulowania płatności pozainternetowych.

Technologia rozpoznawania twarzy natomiast wykorzystywana jest obecnie w dużych miastach takich jak Pekin czy Szanghaj m.in. do zarządzania ruchem drogowym oraz identyfikowania kierowców popełniających wykroczenia drogowe.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
bilet
Chiny
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.