TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy test elektrobusa Rafako. Toruń!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 16.12.2019 17:00:11
fot. MZK Toruń

Przez najbliższe dwa tygodnie, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu będzie testował autobus elektryczny firmy Rafako. Są to pierwsze jazdy tego autobusu prowadzone w miejskich warunkach eksploatacji.

Przez najbliższe dwa tygodnie, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu będzie testował autobus elektryczny firmy Rafako. Są to pierwsze jazdy tego autobusu prowadzone w miejskich warunkach eksploatacji.

Testowy autobus elektryczny będzie jeździł po Toruniu od 17 grudnia 2019 r., w dni powszednie na linii nr 32, a w weekendy i święta na linii nr 13.

To, co wyróżnia Rafako E-busa na tle autobusów o napędzie elektrycznym, to jego wyjątkowa konstrukcja. Baterie trakcyjne, w których magazynowana jest energia elektryczna zostały umieszczone pod podłogą, a nie na dachu, jak u większość producentów. Dzięki temu rozwiązaniu autobus ma jedynie 3,2 m wysokości.

E-bus w danych

Prototypowy Rafako posiada nadwozie o długości 8,49 m, szerokości 2,4 m i wysokości 3,2 m. Dzięki niewielkim gabarytom elektryczny E-bus może sprawdzić się zarówno, jako autobus szkolny, miejski lub podmiejski.

Miejsko-podmiejski egzemplarz nr 1 umożliwia podróż ok. 65 pasażerom, w tym 23 na stałych miejscach siedzących. Rafako postawiło na fotele Ster NewCity. Z niskiej podłogi są dostępne dwa stałe siedzenia oraz tyle samo strapontenów. Dostęp na pokład autobusu jest zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0. Zastosowano płaty drzwiowe firmy Ventura.

Autobus wyposażono w baterie NMC z ładowaniem poprzez złącze plug-in. Zabudowano ładowarki pokładowe umożliwiające ładowanie z mocą 22kW.

W E-busie można także zastosować baterie LTO. Zapewniają one 90% naładowania już po 15 minutach, przy założeniu ich żywotności na poziomie ok. 10 000 cykli pełnego ładowania.

Na razie będzie dostępne tylko ładowanie poprzez złącze plug-in. W przyszłości Rafako chce oferować swój elektrobus także z opcją ładowania przez pantograf. 

Podsumowując- naszym zdaniem niska podłoga na całej długości powierzchni użytkowej to najmocniejszy atut elektrobusa Rafako. I tym bez wątpienia producent wszystkich najmocniej zaskoczył. A o bateriach też również powiemy słów kilka za jakiś czas.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
elektrobus
test
MZK Toruń
Rafako
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.