TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy elektryczny Solaris na Litwie. W Taurogach
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.04.2019 11:00:42
Pierwszy elektryczny Solaris na Litwie. W Taurogach

Taurogi jako pierwsze na Litwie zakupiło autobus elektryczny marki Solaris. Równolegle miasteczko zamówiło dwa elektryczne minibusy u litewskiego dilera Iveco - Transmitto.

Taurogi jako pierwsze na Litwie zakupiło autobus elektryczny marki Solaris. Równolegle miasteczko zamówiło dwa elektryczne minibusy u litewskiego dilera Iveco - Transmitto.

21 marca br. Solaris podpisał z litewskim przewoźnikiem w Taurogach umowę na dostawę Urbino 8,9 LE electric. Pierwszy bateryjny Solaris wyjedzie na ulice litewskiego miasteczka najpóźniej w marcu 2020 roku.

Urbino 8,9 LE electric to pierwszy autobus elektryczny Solarisa zamówiony na Litwie. Debiutancki pojazd zakupił przewoźnik miejski Taurogów UAB Tauragės autobusų parkas 21 marca 2019 roku. Pasażerowie miasteczka będą mogli poczuć komfort podróży niezwykle cichym i ekologicznym autobusem elektrycznym Solaris najpóźniej w marcu przyszłego roku, do kiedy zgodnie z umową ma nastąpić dostawa pojazdu.

Litewski standard

Niemal 9-metrowy elektrobus będzie wyposażony w baterie 120 kWh, które będą ładowane poprzez wtyczkę plug-in za pomocą ładowarki pokładowej. Jednostka napędowa pojazdu to silnik elektryczny o mocy 160 kW. Urbino zabierze na pokład 34 pasażerów, w tym 24 na miejscach siedzących. Na wysokości drugich drzwi będzie dostępna zatoczka dla osób niepełnosprawnych oraz pasażerów z wózkami dziecięcymi. Komfort i bezpieczeństwo podróżujących zapewnią klimatyzacja, a także nowoczesny system monitoringu i informacji pasażerskiej.

Marka Solaris jest obecna na Litwie już od 2004 roku. W Wilnie, Kownie oraz w Poniewieżu jeździ ponad 380 pojazdów, w tym niemal 130 trolejbusów. W najbliższych miesiącach do tej floty dołączy ponad 85 trolejbusów w ramach realizowanego kontraktu z Kowna.

Solaris i Iveco

Miasto Taurogi zakupiło swoje elektryczne autobusy w ramach przetargu publicznego i to za trzecim podejściem. Po dwóch nieudanych próbach, w trzecim postępowaniu gminie udało się znaleźć odpowiednich dostawców, którzy zobowiązali się do dostawy pojazdów w ciągu 13 miesięcy. Jeśli ten plan się uda zrealizować, Taurogi staną się pierwszym miastem na Litwie, gdzie autobusy elektryczne przewożą pasażerów. O ile wcześniej Karsan nie dostarczy swoich pojazdów do Wilna…

Jak poinformował dyrektor UAB Tauragės autobusų parkas, Rimantas Martinavičius, pierwszy konkurs zorganizowany przez gminę nie odbył się, ponieważ żaden producent nie chciał w nim uczestniczyć. Drugi przetarg także nie przyniósł rozstrzygnięcia, mimo uproszczeniu warunków przetargu. Dopiero w trzeciej próbie swoje oferty złożyło dwóch producentów: Solaris i Transmitto - diler Iveco, który dostarczy do floty UAB dwa mniejsze 21-osobowe minibusy Iveco Daily Electric (oferujące 10 miejsc siedzących).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
Solaris
Iveco
Litwa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.