TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsze tramwaje CAF Urbos 3 przekazane BKK
INFOTRAM - Opublikowano: 17.09.2015 14:39:25 4 komentarze
fot. BKK

W czwartek, 17 września 2015 roku, w Budapeszcie przekazane zostały pierwsze fabrycznie nowe tramwaje CAF Urbos3 dla BKK.

W czwartek, 17 września 2015 roku, w Budapeszcie przekazane zostały pierwsze fabrycznie nowe tramwaje CAF Urbos3 dla BKK. Docelowo w stolicy Węgier będzie kursować 47 takich pojazdów, za które przewoźnik zapłacił 46,5 miliardów forintów. Zakup nowych jednostek był możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej i rządu węgierskiego. Wagony uroczyście odebrał Tarlós István, burmistrz Budapesztu. To zastrzyk ?świeżej krwi? dla transportu publicznego w Budapeszcie ? powiedział.

Stolica Węgier zakupiła 35 krótszych i 12 dłuższych pojazdów. Pierwsze z nich liczą po 34,2 m, drugie zaś 56 m. Na swój pokład zabierają odpowiednio 200 i 345 pasażerów, z czego 56 i 81 na miejscach siedzących. Te tramwaje spełniają wymagania, jakie stawia transport naszych czasów ? mówił oglądając nowe nabytki BKK Tarlós István. Wszystkie są niskopodłogowe i klimatyzowane. Jest także monitoring i systemy informacji pasażerskiej. Na budapesztańskich torowiskach zastąpią najstarsze wagony, które będą stopniowo wycofywane z ruchu.

Nowe jednostki są także przyjazne środowisku i oszczędne. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż starsze tramwaje.

Wszystkie wagony CAF Urbos3 zostaną dostarczone w tym i kolejnym roku. W Budapeszcie mają obsługiwać linie 3 i 19.

Jako ciekawostkę warto podać, że 56-metrowy, dziewięcioczłonowiec jest obecnie najdłuższym tramwajem na świecie. Budapeszt korzysta już od kilku lat także z równie pojemnych wagonów Siemens Combino.

Tramwaje CAF Urbos3 są eksploatowane w wielu innych miastach w Europie, chociażby w Debreczynie, Freiburgu, Saragossie, Maladze, Besançon, Belgradzie czy Nantes.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKK
Budapeszt
Węgry
CAF
 • Combino – 17.09.2015

  Tak mnie coś tknęło,że już kilka miechów temu widziałem filmik z CAF-em w Budapeszcie. Poszperałem na You Tube... i rzeczywiście:https://www.youtube.com/watch?v=-ZzvvCtVLtoFilm sprzed 4 miesięcy...Zresztą powyżej na Info Tram mamy odnośnik do newsa sprzed pół roku. Czyli co,wtedy na testy,a dopiero teraz wpisanie na stan? Pół roku minęło... u nas by za to zjedli producenta ;)

 • Gruby – 17.09.2015

  Pfff nasze tramwaje znacznie lepsze od cafa. Za tą cenę mogliby u nas mieć przynajmniej 10 sztuk więcej. Węgrzy jednak nie potrafią robić interesów. Bihahahahahahahaahhaha

 • z – 17.09.2015

  CAF realizuje kontrakt zgodnie z specyfikacją i nikt nikogo nie ma zamiaru zjeść.Jak pisałem wcześniej o jamniku krakowskim iż należy wykonać prototyp i zlecić ocenę zewnętrznej firmie to wiele osób się śmiało.

 • jatal. – 19.09.2015

  @ zZaraz tam smiali. Może po prostu mieli inne zdanie. Świat się zmienia - to nie czas prototypów w sensie jaki proponujesz. Kto miałby to niezależnie oceniać jeśli tylko konkurencja ma takie możliwosci?. No i płacić komuś dwa razy za to samo (bo uczciwe sprawdzenie do tego by się sprowadzało)? A jeszcze pamiętać trzeba o warunkach dofinansowania.Swoją drogą nie wiesz że CAF ostatnio dostarczył aż z trzyletnim opóźnieniem zaledwie kilka EZTów do Włoch? Jak widać każdemu trafia się "realizacja kontraktu zgodnie ze specyfikacją".

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!