TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pięć milionów elektrycznych kilometrów PKM Jaworzno
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.12.2019 13:00:38
5 mln kilometrów elektrobusów PKM Jaworzno;fot. Maciej Kowal, PKM Jaworzno

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie poinformowało, że ich flota autobusów elektrycznych przejechała już łącznie 5 milionów kilometrów.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie poinformowało, że ich flota autobusów elektrycznych przejechała już łącznie 5 milionów kilometrów.

-"Z ogromną dumą i radością informujemy Was, że dzisiaj, ok. 8:00, nasza flota autobusów elektrycznych przejechała łącznie 5 milionów kilometrów! Dziękujemy, że tak chętnie korzystacie z naszych usług, że kursujecie z nami coraz częściej oraz że dzięki Wam Miasto Jaworzno mogło trwale zapisać się w historii jako pionier e-mobilności w Polsce! Zapraszamy do naszych autobusów i… zaczynamy odliczanie do 10 milionów! - informuje przewoźnik na swojej stronie FB.

24 elektrobusy

Przypomnijmy, że to właśnie w Jaworznie w 2015 r. wprowadzono do eksploatacji pierwszy w Polsce autobus elektryczny.

Dziś na 60 eksploatowanych w mieście autobusów 24 to pojazdy elektryczne. Do 2020 r. miasto zamierza zakupić dalszych 20 szt. elektrycznych autobusów.

Po ich wprowadzeniu do eksploatacji wskaźnik udziału elektrobusów w całej flocie wyniesie około 65%. Miasto będzie też uczestniczyć w badaniach prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego.

Najnowsze zamówienie

6 września Jaworzno otrzymało ofertę w przetargu na zakup 20 szt. autobusów elektrycznych, który podzielony na MAXI i MEGA zadania. Przypomnijmy, że miasto - dzięki unijnym środkom - chce kupić:

  • 5 szt. elektrobusów niskopodłogowych klasy MIDI o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 8±2 % metrów do 10,5±2 % metra (w nomenklaturze Jaworzna "autobusy E 10") o szacunkowej wartości 9 650 000 PLN netto, co daje jednostkową ceną pojazdu na poziomie 1 930 000 PLN netto;

  • 15 szt. elektrobusów niskopodłogowych klasy MAXI o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,8±2 % metra do 12,15±2 % metrów (w nomenklaturze Jaworzna "autobusy E 12") o szacunkowej wartości 35 850 000 PLN netto, co daje jednostkową ceną pojazdu na poziomie 2 390 000 PLN netto.

Cały czas czekamy na decyzję PKM ws. tego zamówienia i ewentualną umowę. O tym przetargu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Wymiana baterii

PKM Jaworzno bierze także udział w pilotażowym projekcie w zakresie wymiany baterii w elektrobusach (w testowanym autobusie marki Yutong), gdzie chodzi o zarządzanie procesem ładowania oraz optymalne wykorzystanie infrastruktury elektroenergetycznej.

Dla PKM Jaworzno udział w projekcie to kolejny krok w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. Tauron liczy także na zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (tzw. Smart Grid) oraz poprawy efektywności energetycznej.

-"Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie jest krajowym liderem we wdrażaniu nowych technologii w publicznym transporcie zbiorowym. To u nas wdrożono po raz pierwszy Open Payment System, to u nas pojawił się w regularnej eksploatacji pierwszy zakupiony w Polsce autobus elektryczny. To również u nas zainstalowana została pierwsza stacja obsługi autobusów elektrycznych wyposażona w unikalną technologię szybkiej wymiany baterii trakcyjnych w autobusach. Eksploatacja tej stacji pozwoli nam na zdobycie doświadczeń wspierających w przyszłości nie tylko rozwój programu e-mobility naszej spółki, ale również rozwój elektromobilności w całej Polsce i poza jej granicami - mówi Zbigniew Nosal, prezesa PKM Jaworzno.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.