TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Paryż. Ponad dwukrotny wzrost ilości rowerzystów
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 21.01.2020 22:27:09
Paryż. Ponad dwukrotny wzrost liczby rowerzystów

Między wrześniem 2018 a wrześniem 2019 roku w 56 wyposażonych w liczniki lokalizacjach, gdzie prowadzimy pomiary, ilość używanych rowerów wzrosła średnio o 54 procent – podały władze Paryża. Przyczyna? Rozwój infrastruktury rowerowej i ograniczanie ruchu samochodowego.

Między wrześniem 2018 a wrześniem 2019 roku w 56 wyposażonych w liczniki lokalizacjach, gdzie prowadzimy pomiary, ilość używanych rowerów wzrosła średnio o 54 procent – podały władze Paryża. Przyczyna? Rozwój infrastruktury rowerowej i ograniczanie ruchu samochodowego.

Szybki przyrost ruchu rowerowego

- Między wrześniem 2018 a wrześniem 2019 roku w 56 wyposażonych w liczniki lokalizacjach, gdzie prowadzimy pomiary, liczba używanych rowerów wzrosła średnio o 54 procent. Największy wzrost wykorzystania nastąpił wzdłuż Rue Lafayette (53 procent) w 9. i 10. dzielnicy wokół Quai François Mauriac w 13. (66 procent) i na rue Voltaire w 11. (82 procent) – powiedział Christophe Najdovski, zastępca mer Paryża odpowiedzialny za transport.

Według ostatnich badań w rejonie Ile-de-France, czyli w Paryżu i na jego przedmieściach, rowerzyści odbywają obecnie 840 000 podróży dziennie. To więcej niż kierowcy motocykli i skuterów. Liczba podróży samochodem pozostaje znacznie wyższa i wynosi 14,8 miliona, ale od 2010 roku spadła o 5 procent – informuje Stowarzyszenie Miasto2077.pl.

Plan dla miasta

Gdzie szukać przyczyn tak gwałtownego wzrostu ruchu rowerowego w Paryżu? W realizacji Plan Velo, który zakłada zwiększenie w latach 2015 – 2020 sieci dróg rowerowych z 700 do 1.000 km (pierwotny cel sięgał 1.400 km).

Jak podaje Miasto2077, kluczowym elementem planu są szerokie, przecinające miasto bezkolizyjne velostrady, które znacząco pozwalają przyspieszyć przejazd przez kolejne dzielnice. To rzecz szczególnie cenna z punktu widzenia mieszkańców obrzeży, dla których przejazd rowerem staje się znacznie krótszy.

A co z kierowcami?

Wraz z rozwojem infrastruktury rowerowej mer Paryża, Annie Hidalgo konsekwentnie utrudnia życie kierowcom. Na wielu ulicach ruch dla samochodów jest ograniczony. Jednocześnie większa część miasta jest strefą, w której nie można jeździć niż 30 km/h – kolor fioletowy na mapie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Paryż
Miasto2077
ruch rowerowy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.