TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ostrowiec Św.: MZK zastąpiło MPK
InfoBus.pl - Opublikowano: 20.01.2020 10:00:10
Ostrowiec Św.: MZK zastąpiło MPK

Początek roku przyniósł spore zmiany w komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Początek roku przyniósł spore zmiany w komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Miejski Zakład Komunikacyjny zastąpił, dotychczas świadczące ostrowczanom usługi transportowe, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Ta nowa spółka bez obciążeń finansowych będzie służyła naszym mieszkańcom przynajmniej przez kolejne dziesięć lat.

O zmianach w tym zakresie oraz o planach na najbliższą przyszłość związanych z realizacją dużego projektu jakim jest "Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim" poinformowali podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent miasta Jarosław Górczyński, prezes MZK Jarosław Kateusz oraz przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, którzy podpisali symboliczne akty rozwiązania MPK i powołania MZK.

Unijne wsparcie

Przypomnijmy, że likwidacja jednej i powołanie drugiej spółki to efekt podjętej przed kilkoma miesiącami decyzji, związanej z przystąpieniem miasta Ostrowca, do dofinansowanego z Unii Europejskiej programu "Ekologiczny transport miejski", którego część, dotycząca przebudowy dróg, będzie realizowana wspólnie z powiatem ostrowieckim.

Jednym z najważniejszych założeń projektu jest przeniesienie bazy Zakładu Komunikacyjnego z centrum miasta na Alei Jana Pawła II, na jego obrzeża - ulicę Samsonowicza. Przetarg na jej budowę został już ogłoszony.

– Chciałbym aby budowa bazy ruszyła już na wiosnę – podkreślał na konferencji prasowej prezydent miasta Jarosław Górczyński. - Przetarg będzie składał się z trzech elementów, czyli budowy bazy wraz z zapleczem i infrastrukturą, budowy nowych dróg oraz budowy oświetlenia. Liczymy, że wybudowanie nowego odcinka drogi w rejonie ulicy Samsonowicza zachęci kolejne firmy do inwestowania na sąsiednich terenach. Nowe tereny inwestycyjne będą dzięki temu dobrze skomunikowane a działki znacznie zyskają na atrakcyjności – dodał prezydent.

15 autobusów

W miejscu skrzyżowania powstanie rondo turbinowe, a wzdłuż ulicy Samsonowicza od 11 listopada do Bałtowskiej powstanie ścieżka rowerowa. Przebudowana zostanie też ulica 11 listopada od skrzyżowania z Ogrodową do Samsonowicza, która zostanie również poszerzona o pas dla busów. Przy samej bazie MPK powstaną punkty 'Park&Ride' oraz 'Bike&Ride'. Projekt obejmuje również stworzenie systemu biletowego wraz z aplikacją na smartfony, i co ważne wymianę 15 autobusów na ekologiczne.

Do tej pory w ramach projektu 'Ekologiczny Transport Miejski' udało się postawić 40 nowych wiat przystankowych, a docelowo będzie ich 50.

Podzielony na 2 etapy projekt, którego druga część realizowana jest wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu, opiewa łącznie na kwotę ponad 47 milionów złotych, z czego ponad 34 miliony złotych stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej i ma zostać zakończony do 31 grudnia 2022 roku.

- Nie zamierzamy podnosić cen biletów autobusowych- zapowiada Jarosław Górczyński. - Uważam, że transport publiczny ma służyć mieszkańcom i naszym gościom.

Pełna niska podłoga

Zanim tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji zasilą nowoczesne hybrydy, część autobusów jest i tak wymieniana na nowsze. W czwartek, 2 stycznia do Ostrowca dotarło pięć używanych autobusów, zakupionych ze środków własnych spółki.

- Pozwolą nam one przetrwać do czasu zakupu nowoczesnych pojazdów hybrydowych - mówi prezes Jarosław Kateusz. -W tej chwili mamy już tylko autobusy niskopodłogowe.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
hybryda
używane
MZK Ostrowiec Św.
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.