TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ośrodek edukacyjny popłynął przez Wrocław
InfoShip.pl - Opublikowano: 16.05.2019 15:30:55
Ośrodek edukacyjny popłynął przez Wrocław

Około 12 godzin trwał transport 300-tonowego ośrodka edukacyjnego Odra Centrum z zimowiska barek pod śluzę Opatowicką.

Około 12 godzin trwał transport 300-tonowego ośrodka edukacyjnego Odra Centrum z zimowiska barek pod śluzę Opatowicką.

Do pokonania 300-tonowy transport miał kilka kilometrów w górę Odry. Po drodze musiał pokonać kilka miejskich śluz.

– I te elementy transportu były najtrudniejsze, bo zestaw jest spory i ledwo mieścił się podczas śluzowania – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji Onwater.pl, która buduje centrum.

Pod wrocławskimi mostami też nie było łatwo. Zestaw przechodził pod nimi z niewielkim luzem. Transport płynął m.in. pod mostem Osobowickim, Trzebnickim, mostami Warszawskimi. Potem mostem Szczytnickim i Zwierzynieckim, aby dotrzeć pod śluzę Opatowicką gdzie tymczasowo zacumuje. Tam Centrum Odry zostanie wykończone.

Zielone ściany

– Głównie będzie to polegać na obsadzeniu jego ścian zielenią. W transporcie przez śluzy wszystko by się zniszczyło, dlatego musieliśmy z tym zaczekać do tego etapu. Do wykończenia we wnętrzu pozostanie nam też podłoga. Szacujemy, że te prace będą trwały 3-5 tygodni – wylicza Kamil Zaremba.

Rośliny na ściany pływającego budynku zostały sprowadzone z Holandii. To najbardziej wytrzymały na warunki atmosferyczne rodzaj bluszczu. W środku obiekt jest też jest pełen zieleni. Wykończono go w style żeglarskim, dużo jest w nim grubych lin i kół ratunkowych.

Otwarcie w wakacje

Docelowo Odra Centrum liczące 400 metrów kwadratowych powierzchni ma zostać na stałe zacumowana między ujściem Oławy a mostem Grunwaldzkim. - Odra Centrum będzie pierwszym w Polsce wybudowanym na wodzie ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym, w którym realizowane będą projekty edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy na temat Odry, ekologii, ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów – mówi Kamil Zaremba.

W ośrodku będzie również niepowtarzalna kawiarnia na wodzie. Wstępnie otwarcie centrum planowane jest na wakacje tego roku.

Idę centrum przedstawia też poniższy film::Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
Port Wrocław
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.