TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Oslo chce ograniczyć ruch autokarów
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.04.2019 12:00:50
Oslo chce ograniczyć ruch autokarów; fot. H.M.K. Coach Company

Oslo chce ograniczyć ruch autobusów turystycznych w ścisłym centrum norweskiego miasta. Magistrat uznał, że autokary … szpecą krajobraz. Jednocześnie na cenzurowanym w stolicy znalazły się statki wycieczkowe.

Oslo chce ograniczyć ruch autobusów turystycznych w ścisłym centrum norweskiego miasta. Magistrat uznał, że autokary … szpecą krajobraz. Jednocześnie na cenzurowanym w stolicy znalazły się statki wycieczkowe.

W marcu wydział ds. środowiska i transportu (Bymiljøetaten) w Oslo poinformował, że w sezonie letnim autobus turystyczne nie będą mogły poruszać się po centrum miasta. Wyjątek stanowi raptem kilka ulic.

To oznacza spore problemy dla wszystkich touroperatorów, którzy z pokładu autobusów chce pokazać turystom Oslo i dojechać do najważniejszych miejsc. Zgodnie z zaleceniem Bymiljøetaten, w tegoroczne wakacje autokary nie będą mogły wjechać w obręb Ringu 1, gdzie znajdują się największe turystyczne atrakcje, jak ratusz, siedziba parlamentu, słynny deptak Karl Johans gate, czy twierdza Akershus.

Zakaz nie obejmuje tylko kilku fragmentów ścisłego centrum Oslo, m.in. części Kongens gate i Skippergata. Jak cytuje Finansavisen, gmina uznała autokary za… szpecące miasto. Nowe zasady zostały przedstawione w opublikowanej w ubiegłym miesiącu broszurze o wzorcach poruszania się autobusów turystycznych po Oslo. Tutaj głównym argumentem tłumaczącym zmiany są remonty ulic w centrum miasta i zwiększony ruch transportu publicznego.

Ekologiczne crusiery

Oczywiście chodzi też ekologię, co przede wszystkim jest podnoszone przy pomysłach ograniczenia ruchu wycieczkowców, które masowo odwiedzają stolicę kraju fiordów. Od 2025 roku wszystkie cumujące w mieście wycieczkowcem mają być podłączone do portowego systemem zasilania. W przeciwnym razie statki nie będą mogły cumować w Oslo Havn. Oslo jako pierwsze wdraża projekt "zerowej emisji", ale docelowo ma on objąć osiem gmin położonych na norweskim wybrzeżu (od Kristiansand do Trondheim).

Według rady miasta wycieczkowce kursujące wzdłuż norweskiego wybrzeża i zatrzymujące się w Oslo, generują niemal 10 proc. gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Dla porównania, emisja międzynarodowych promów wynosi ok. 40 proc, lecz wszystkie one mają być podłączone do systemu zasilania brzegowego już w 2020 roku.

Jak donoszą norweskie media, branża statków wycieczkowych jest skłonna dostosować się do wymogów, jeśli tylko korzystanie z zasobów energii w przystaniach kluczowych miast wybrzeża Norwegii okaże się możliwe z technicznego punktu widzenia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autokar
Norwegia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.