TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Opolskie komunikacyjne inwestycje za 40 mln przełożone
GAZETA WYBORCZA-OPOLE - Opublikowano: 26.06.2018 16:59:05

Ratusz postanowił przełożyć je na kolejne lata. Dlaczego?

Jak informuje Gazeta Wyborcza Opole - zakup nowych autobusów, biletomaty i system informacji pasażerskiej, a także część modernizacji zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, to zadania, które miały zostać zrealizowane w tym roku. Ratusz postanowił jednak przełożyć je na kolejne lata, w sumie chodzi o inwestycje za 40 mln zł. Wszystko z powodu przeciągających się przetargów.

Podczas lipcowej sesji rady miasta prezydent zaproponuje korektę budżetu. W dziale transportu dojdzie do przesunięcia kilku ważnych inwestycji na lata 2019-2020. Chodzi o ponad 40 mln zł, które miały być wydane w tym roku na rozwój infrastruktury komunikacji miejskiej.

W tej kwocie mieści się blisko 27 mln zł, jakie kosztować ma zakup 23 nowych autobusów: to 20 pojazdów o standardowej długości 12 m oraz trzy krótsze – 10-metrowe. Do przetargu na ich dostawę stanęła tylko jedna firma – MAN – ale koperty z ofertami otwarto dopiero w połowie maja, choć w założeniu przetarg miał być rozstrzygnięty pod koniec marca.

– Fabryki autobusów mają teraz duże obłożenie i wiemy już, że firma MAN nie będzie w stanie dostarczyć tych pojazdów do końca roku. Powinny do nas przyjechać w styczniu 2019 r. Stąd przesunięcie na przyszły rok kwoty, jaką musimy za nie zapłacić – tłumaczy Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w ratuszu.

Skarga do KIO

Jeszcze większy problem miasto ma z przetargiem na zakup systemu, w skład którego wejdą biletomaty, elektroniczne kasowniki oraz dynamiczna informacja pasażerska. Postępowanie konkursowe trwa od pół roku i zdążyło się już otrzeć o Krajową Izbę Odwoławczą. A jeszcze nie doszło do otwarcia ofert w przetargu.

– Do KIO poskarżyła się jedna z firm, która wychodzi z założenia, że kupując jej rozwiązania, musielibyśmy zrezygnować z części elektronicznej infrastruktury, którą mamy już w autobusach. My staliśmy na stanowisku, że firma powinna dokonać integracji swoich rozwiązań z tymi, które już mamy. Inaczej mogłoby dojść do dosyć absurdalnej sytuacji, w której w autobusach byłyby dwie elektroniczne tablice informacyjne, bowiem demontaż tych, które już funkcjonują, oznaczałby przerwanie ciągłości projektu unijnego, z którego ich zakup został dofinansowany – tłumaczy Tomasz Zawadzki.

Ostatecznie ratusz zaproponował kompromis, w myśl którego to urząd miasta zapłaci za koszt integracji systemu firmy, która złożyła skargę do KIO, z tym, który już jest na wyposażeniu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. – Stanie się tak, o ile ta firma w ogóle wygra przetarg. Otwarcie ofert przed nami, obecny termin to 6 lipca, ale wprowadzenie nowych rozwiązań nie będzie możliwe w tym roku – mówi naczelnik wydziału transportu.

Kwota zarezerwowana na zakup biletomatów i innych elektronicznych systemów na rzecz MZK to około 10 mln zł. Resztę przesunięcia w wydatkach na transport stanowią pieniądze na prace modernizacyjne w zajezdni autobusów MZK przy ul. Kępskiej.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Opole
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.