TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Olsztyn dostanie tramwaje Panorama
InfoTram.pl - Opublikowano: 16.05.2018 16:17:12 6 komentarzy
Olsztyn dostanie tramwaje Panorama (foto: Durmazlar)

Do Olsztyna turecki producent Durmazlar dostarczy tramwaje z rodziny Panorama. Jak informowaliśmy na łamach InfoTram.pl miasto rozstrzygnęło dziś przetarg wskazując jako zwycięzcę dość egzotyczną jak na polskie warunki firmę.

Do Olsztyna turecki producent Durmazlar dostarczy tramwaje z rodziny Panorama. Jak informowaliśmy na łamach InfoTram.pl miasto rozstrzygnęło dziś przetarg wskazując jako zwycięzcę dość egzotyczną jak na polskie warunki firmę.

Panorama ma być, według zapewnień prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, ładna, przestrzenna, z odrobiną orientalnej tajemniczości. Wymagania były wysokie, ale tureckiemu producentowi udało się spełnić nasze oczekiwania. Jeszcze trochę cierpliwości i na ulice miasta wyjadą nowe tramwaje – poinformował Grzymowicz.

Tramwaje Panorama są w 100% produkowane w Turcji z wykorzystaniem tamtejszych projektów i komponentów. Producent zapewnia, że są ekologiczne i bezpieczne. Tramwaje z tej rodziny były produkowane dla Izmiru i Samsunu.

Panorama jest tramwajem jednoprzestrzennym, pięcioczłonowym, który może kursować z prędkością do 70 km/h. Niemniej jednak należy spodziewać się, że tramwaje dostarczane Olsztynowi zostaną przystosowane do tamtejszych warunków, zgodnie z SIWZ.

W wersji tureckiej ma 33 m długości, 2.65 m szerokości i 3.5 m wysokości. Łączna pojemność to 290 pasażerów, z czego 50 na miejscach siedzących. Waga pojazdu to 44.6 t. Napędzany jest czterema silnikami 68kW.

Nowe olsztyńskie tramwaje - podobnie, jak te kursujące obecnie - będą miały 2,5 m szerokości. Mogą zabrać 210 pasażerów, z czego 40 osób na miejscach siedzących. Deklarowany przez producenta poziom emitowanego hałasu to 73,6 dB.

Według przedstawicieli ratusza tureckie tramwaje będą mieć skrętne skrajne wózki, dzięki czemu mniej będzie zużywać się torowisko i elementy podwozia. Drzwi zlokalizowane za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, pozostałe środkowe cztery pary - dwuskrzydłowe.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
Durmazlar
 • Edi666 – 16.05.2018

  Lepsze niż awaryjne Pesy

 • mechanik – 16.05.2018

  Z kącika humoru, dzisiejsza wypowiedź echem.. "specjalisty" z innego miejsca w sieci, znanego tu pesofila cyt.: "ciekawsze jest to,czy wózek będzie miał FAKTYCZNIE możliwość skrętu o tyle stopni ile wymaga SIWZ." Po prosty nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. Wybieram to drugie :)

 • jatal – 16.05.2018

  Trudno ocenić co w artykule "powiedział nowego Olsztyn" a co autor dodał od siebie ze starych wypowiedzi, ale i tak wypada wyjaśnić że część rysunkowa oferty zawierała tramwaj Panorama, który jest pięcioczłonowym tramwajem sztywnowózkowym. Jako taki nie powinien więc otrzymać punktów za wózki skrętne. Skoro je przyznano (i nie słychać żeby się z tego wycofano), oznacza to że dostarczona może być jedynie jakaś nowa wersja która dotychczas nie była produkowana i będzie tramwajem trójczłonowym (i jeśli już to nie z czterema ale ośmioma silnikami). Jednak bardziej ciekawa jest kwestia na jakiej zasadzie Olsztyn uważa za dopuszczalną podmianę kluczowych części oferty, że nie unieważnił tego przetargu. Wymaganie potwierdzenia oferty prawidłowymi rysunkami oznacza wymóg ich zgodności z resztą oferty. Jak widać tutaj równie dobrze mogli dołączyć rysunki roweru bo co prawda po długim zastanawianiu ale jednak Olsztyn to łyka.

 • Combino – 16.05.2018

  @Jatal: jak widać kluczowe jest wyrażenie "tramwaj Z RODZINY Panorama" ;)Z RODZINY...

 • jatal – 16.05.2018

  @ Combino - dlatego nie widzę większego sensu w przytaczaniu szczegółów dotychczas dostarczanej Panoramy i pisałem o nowej WERSJI której jeszcze nikt nie widział. ;) ===== Ale dla mnie ciekawsze od tego CO dostaną będzie to CZY dostaną, bo przecież... mogą jeszcze być odwołania, będzie kontrola przetargu przez prezesa UZP. Nie można też wykluczyć poznania nowej interpretacji prawnej co do koniecznej zawartości oferty.

 • mechanik – 17.05.2018

  Spece w akcji :D

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.