TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Od 6 lat bydgoskie tramwaje obsługują Dworzec Główny
- Opublikowano: 22.11.2018 19:07:18
Od 6 lat bydgoskie tramwaje obsługują Dworzec Główny (foto: UMB)

Dokładnie 6 lat temu (22 listopada 2012 roku) oddano do użytku nową linię tramwajową do dworca kolejowego.

Dokładnie 6 lat temu (22 listopada 2012 roku) oddano do użytku nową linię tramwajową do dworca kolejowego.

Skróciła ona czas dojazdu do północnej części Śródmieścia, poprawiła bezpieczeństwo i podniosła estetykę tej części Bydgoszczy. Trzy lata później powstał nowy dworzec. Budowa nowej linii o długości 1,7 kilometrów trwała dwa lata. Już na etapie prac projektowych zdecydowano się na wiele nowoczesnych rozwiązań. Na odcinku od węzła Garbary do Dworcowej powstało nowe wydzielone torowisko. Most im. Wł. Jagiełły zarezerwowano wyłącznie dla tramwajów, pojazdów uprzywilejowanych, rowerzystów i pieszych. Zupełnie zmienił się wygląd placu przed dworcem. Ograniczony został na nim ruch, zlokalizowano jedynie przystanki przelotowe, zapewniono też bezpieczne dojścia w ich kierunku. Pętlę zlokalizowano natomiast przy ul. Rycerskiej, do której dobudowano wydzielona jezdnię dla autobusów i tramwajów (tzw. tram-bus pas). Wraz z tą inwestycją zaczęto wdrażać system ITS.

Po oddaniu trasy do użytku zrealizowano wiele kolejnych inwestycji, które zdecydowanie poprawiły estetykę tej części miasta (nowy dworzec kolejowy, remonty przyległych ulic i chodników, kamienic, modernizacja przejść podziemnych). Dzięki nim bydgoskie doświadczenia związane z rewitalizacją i budową węzłów przesiadkowych są przedstawiane jako przykłady dobrych, kompleksowych rozwiązań.

To jeszcze nie koniec inwestycji w tej części miasta. W rejonie pętli przy ul. Rycerskiej powstanie nowa zabudowa mieszkaniowa BTBS oraz prywatnych deweloperów. W przyszłym roku zlecone zostaną też pierwsze prace koncepcyjne związane z wydłużeniem linii tramwajowej w kierunku ulicy Gdańskiej.

Historia w pigułce:

• Pierwsza linia tramwajowa do dworca uruchomiona została w 1888 roku

• Obsługiwały ją początkowo tramwaje konne

• Trasa prowadziła od ul. Gdańskiej ulicą Dworcową

• Ruch zawieszono w 1990 roku ze względu na zły stan torowiska

• Tramwaje wróciły po 22 latach przerwy

• W kolejnej dekadzie planowane jest wydłużenie nowej linii od pętli na Rycerskiej do ul. GdańskiejSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
dworzec
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.