TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Od 1 maja droższe bilety w Krakowie
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 27.03.2019 19:57:28
Od 1 maja droższe bilety w Krakowie

Od 1 maja w Krakowie będą obowiązywać nowe ceny biletów komunikacji miejskiej.

Od 1 maja w Krakowie będą obowiązywać nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Bilet jednorazowy 20-minutowy ma kosztować 3,40 zł (60 groszy więcej), nie będzie biletów 40-minutowych i godzinnych, a zamiast nich wprowadzony będzie 50-minutowy za 4,6 zł.

Projekt uchwały ws. podwyżki cen biletów trafił pod obrady Rady Miasta w połowie lutego. Kluby radnych zgłosiły do niego swoje poprawki, proponując m.in. utrzymanie w cenniku biletu miesięcznego na 1 linię, co było postulatem mieszkańców.

Zgodnie z decyzją podjętą w środę przez radnych bilet miesięczny na jedną linię w I strefie dla osób płacących podatki w Krakowie ma kosztować 45 zł, a dla pozostałych 69 zł. Za bilet na dwie linie po zmianach trzeba będzie zapłacić 89 zł, a z Kartą Krakowską – 58 zł. Miesięczny bilet sieciowy w I strefie będzie kosztował 106 zł (do tej pory było 89 zł), a dla płacących podatki pod Wawelem - 69 zł. Nowa cena biletu sieciowego w I i II strefie to 158 zł (było 140 zł), dla płacących podatki 121 zł.

Koszty rosną

Ceny biletów jednorazowych na komunikację miejską nie były podnoszone w Krakowie od 2013 r., a miesięcznych jeszcze dłużej, tymczasem koszty funkcjonowania krakowskiego transportu zbiorowego rosną m.in. z powodu wzrostu cen paliw i prądu.

"Rosną koszty funkcjonowania komunikacji, a pokrycie tych kosztów wpływami z biletów spadło do poziomu 50 proc. z 70 proc. jeszcze dekadę temu" - mówił PAP dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek. "Nie jest tak, że spada sprzedaż biletów. Ona rośnie, ale niewspółmiernie do kosztów" – dodał.

Jak zaznaczył Franek chodziło o to, żeby podwyżki nie były odczuwalne dla posiadaczy biletów sieciowych. "Posiadacze biletu sieciowego są najbardziej związani z transportem zbiorowy, najczęściej go wybierają i jest to grupa najliczniejsza" – mówił Franek. Bilety na wszystkie linie kupuje w Krakowie ok. 100 tys. osób.

Solidarność przeciw

Negatywnie nowy cennik biletów zaopiniował NSZZ "Solidarność" wskazując, że podwyżki są "nie do przyjęcia" i że w innych miastach np. w Łodzi czy Wrocławiu można podróżować komunikacją miejską taniej.

Za przyjęciem nowego cennika biletów było 23 radnych, 20 głosowało przeciw. Klub PiS zgłosił votum separatum.

Aby utrzymać funkcjonowanie komunikacji miejskiej na dotychczasowym poziomie w 2019 r. potrzebne będzie ok. 640 mln zł. W zeszłym roku wpływy z biletów wyniosły 306 mln zł, co oznacza, że do każdej złotówki potrzebnej do utrzymania sieci transportowej pasażer wnosił 55 groszy.

Radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali w środę, by prezydent rozważył wprowadzenie "bonusu" dla posiadaczy Karty Krakowskiej, czyli płacących w mieście podatki: osoby, które kupią bilety sieciowe przez 5 miesięcy, w szóstym będą mieli ten bilet taniej - tylko za 9 zł, ale ta uchwała ma być głosowana najwcześniej za dwa tygodnie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
bilet
 • Kamil Nowakowski – 27.03.2019

  No dobra, a teraz pytanie Gdzie są najtańsze bilety w kraju?

 • Czajek Patryk Czajowski – 27.03.2019

  Zachęcają do korzystania z komunikacji i walki ze smogiem 😂 nie ma co

 • Piotr Pyć – 27.03.2019

  Nie dla wszystkich drożej. Stanieje miesięczny na wszystkie linie dla posiadaczy Karty Krakowskiej z 72zł do 69zł.

 • Adam Kieryluk – 28.03.2019

  Bilet 50-minutowy - no większego debilizmu nie dało się wymyślić. Co było złego w bilecie godzinnym?

 • Mateusz Jadziński – 28.03.2019

  Cóż. Ładnych kilka lat podwyżki w Krakowie nie było, a koszty rosną. Dobrze, że pozostawiono bilet okresowy na 1 linię, natomiast największa porażka tej uchwały to według mnie bilet 50 minutowy. Sam czas biletu jest jaki jest i akutrat to mi nie przeszkadza, gorzej z ceną (4,6-2,3 zł). I jak tu znaleść odliczone drobne, gdy trzeba będzie kupić w kierowcy (awaria lub brak biletomatu), w samych biletomatach też szybciej się drobne kończyć będą. 😫🤐😩

 • Łukasz Modrzejewski – 28.03.2019

  No przecież, że nie taniej :D Jeszcze nie spotkałem się z hasłem "nowe ceny biletów - będzie taniej" :D

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.