TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowy rozkład jazdy Kolei Małopolskich. Stabilnie i zimowe połączenia na Słowację
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.12.2019 11:45:42
Nowy rozkład jazdy Kolei Małopolskich. Stabilnie i zimowe połączenia na Słowację

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Małopolskich od 15 grudnia 2019 r. pozostanie bez większych zmian zarówno pod względem obsługiwanych tras, jak również liczby uruchamianych pociągów.

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Małopolskich od 15 grudnia 2019 r. pozostanie bez większych zmian zarówno pod względem obsługiwanych tras, jak również liczby uruchamianych pociągów.

Przewozy będą realizowane na tych samych liniach komunikacyjnych co w trakcie mijającego roku:

Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia

Kraków Główny – Miechów – Sędziszów

Kraków Główny – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój

Kraków Główny – Jasło

Kraków Główny - Zakopane

Muszyna – Poprad-Tatry

Ze względu na wciąż trwające, szeroko zakrojone prace modernizacyjne na obszarze województwa małopolskiego, a w szczególności krakowskiego węzła kolejowego realizowane przez zarządcę infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, możliwości rozszerzenia oferty o większą liczbę połączeń w ciągu 2020 roku będą mocno ograniczone.

Zimowe kursy w Tatry

Nowością w rozkładzie jazdy 2019/20 będą zimowe kursy Muszyna – Poprad-Tatry uruchamiane wspólnie z Kolejami Słowackimi w weekendy w okresie od 28 grudnia do 23 lutego.  Na trasy powrócą kolejny raz na sezon zimowy cieszące się duża popularnością przyspieszone pociągi w relacji Kraków – Zakopane, które pozwolą na komfortowy dojazd do stolicy Tatr, zarówno w okresie świąteczno-noworocznym, jak również w okresie ferii zimowych. Z myślą o osobach bawiących się na plenerowej zabawie sylwestrowej uruchomione zostanie również dodatkowe nocne połączenie powrotne do Krakowa.

Od marca więcej pociągów na lotnisko

Po ponad dwóch latach utrudnień, zgodnie z zapewnieniami zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe, od połowy marca 2020 r. powinna wrócić 30-minutowa częstotliwość pociągów do stacji Kraków Lotnisko. W kolejnych miesiącach z kolei planowane jest częściowa poprawa oferty na trasie z Wieliczki do Krakowa poprzez wprowadzenie dodatkowych kursów pociągów w relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Płaszów – Kraków Olsza w miejsce dotychczasowej zastępczej komunikacji autobusowej.

Do czasu zakończenia prac torowych, które umożliwią uruchomienie tych pociągów, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa w formie zbliżonej do dotychczasowej ze zwiększoną liczbą kursów na odcinku Wieliczka – Kraków. Jednocześnie ze względu na znaczące różnice w czasie przejazdu autobusów w ciągu tygodnia urealniono ich rozkład jazdy wariantując go odpowiednio na dni robocze i weekendy.

Do Podłęża z utrudnieniami

W okresach od 16 do 20 grudnia 2020 r. oraz od 7 stycznia do 14 marca 2020 r. w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:45-14:20. Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów pociągów honorowaniem biletów w autobusach i tramwajach uruchamianych przez Miasto Kraków. Z kolei jeśli chodzi o połączenia SKA3 to na odcinku Podłęże – Kraków Główny będą one w tych godzinach obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową zapewniającą dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

SKA3 drogą okrężną

Ze względu na kolejne fazy przebudowy stacji Kraków Główny oraz Kraków Płaszów i związaną z tym ograniczoną dostępność krawędzi peronowych, zmianie ulegnie trasa niektórych pociągów SKA3:

- 4 kursy na odcinku Kraków Główny – Podłęże będzie kursować drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę z pominięciem stacji i przystanków na tym odcinku. Przejazd trasą okrężną nie wpłynie negatywnie na łączny czas trwania podróży i poprawi punktualność kursów, ze względu na ominięcie newralgicznego odcinka Kraków Płaszów – Podłęże,

- 1 kurs skończy bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny możliwy będzie dzięki honorowaniu biletów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Szczegółowe informacje o zmianach zostały zawarte w tabelach rozkładu jazdy, na stronie przewoźnika oraz w gablotach ogłoszeń na stacjach i przystankach.

Możliwe utrudnienia

Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które Koleje Małopolskie sp. z o.o. jako przewoźnik nie ma wpływu.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Małopolskie
rozkład jazdy
Słowacja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.