TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowe mosty nad Brdą z nowym torowiskiem. W Bydgoszczy
InfoTram.pl - Opublikowano: 21.08.2020 11:45:30
Nowe mosty nad Brdą z nowym torowiskiem. W Bydgoszczy (foto: UMB)

21 sierpnia br. Bydgoszcz ogłosiła przetarg na budowę nowych mostów nad Brdą pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Powstanie tam m.in. torowisko.

21 sierpnia br. Bydgoszcz ogłosiła przetarg na budowę nowych mostów nad Brdą pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Powstanie tam m.in. torowisko.

W ramach zadania wyremontowane zostanie również torowisko w ciągu ul. Perłowej. Jeszcze lepiej skomunikowany zostanie Fordon i Bartodzieje z Kapuściskami i terenami inwestycyjnymi.

Lokalizację inwestycji wybraliśmy m.in. w oparciu o wynik konsultacji społecznych – przypomina  prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Na budowę nowego połączenia tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską zdobyliśmy  wysokie unijne  dofinansowanie i opracowaliśmy niezbędną dokumentację. Teraz czekają nas prace budowlane. Nowa linia tramwajowa wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego to nie tylko skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i Kapuściskami. Odciążone zostaną sąsiednie przeprawy na ul. Wyszyńskiego i Spornej. Poza tym łączymy zadanie ją z wieloma elementami poprawiającymi bezpieczeństwo takimi jak nowe drogi rowerowe  i nowoczesne oświetlenie – dodaje.

Tramwajem z Fordonu na górny taras

Przygotowany już projekt zakłada powstanie dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów.  Jedna dedykowana będzie tramwajom. Torowisko znajdzie się między jezdniami (istniejącą oraz nowobudowaną). Inwestycja pozwoli znacznie lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności) i terenami inwestycyjnymi. Tramwaje zaoszczędzą około 6 minut. Rozwiązanie ułatwi też organizację ruchu tramwajowego na wypadek remontów torowisk na Toruńskiej i Fordońskiej lub w trakcie zdarzeń losowych (np. wypadek).

Wygodne rozwiązania dla pasażerów

Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Perony będą wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy. Dodatkowymi elementami inwestycji są też przebudowa torowisk wzdłuż ul. Perłowej. Inwestycja będzie  prowadzona pod ruchem tramwajowym na ul. Fordońskiej i Toruńskiej. Zależy nam na ograniczeniu utrudnień w trakcie inwestycji do minimum. Dlatego duża część prac będzie mogła odbywać się poza istniejącym pasem drogowym.

Wybór wykonawcy

Prace nad projektem zostały już zrealizowane. Teraz ogłoszony został przetarg na roboty budowlane. Rozpoczęcie  prac budowlanych planowane jest w przyszłym roku. Potrwają one około 2,5 roku. Wcześniej miasto podpisało umowę na dofinansowanie zadania środkami unijnymi na poziomie 48  mln zł. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający kierować się będzie ceną oraz terminem wykonania zadania (dodatkowe punkty za jego skrócenie do 26 miesięcy).

Wcześniej korzystając z funduszy europejskich Bydgoszcz rozbudowała m.in. ulicę Grunwaldzką, Chodkiewicza, węzeł Szarych Szeregów, pętlę na Kapuściskach i oddała do użytku II etap trasy Uniwersyteckiej i kupiła nowe niskopodłogowe tramwaje. Trwa rozbudowa ul. Kujawskiej i Kolbego.

Nowe mosty w liczbach:

             Długość – 240 m

             Skrócenie czasu podróży (Fordon-Kapuściska) – 6 minut

             Gwarancja - 5 lat


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
most
torowisko
budowa