TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nie będzie tramwaju z Cieszyna do Czeskiego Cieszyna
InfoTram.pl - Opublikowano: 03.04.2018 16:24:19
Nie będzie tramwaju z Cieszyna do Czeskiego Cieszyna (źródło: cieszyn.pl)

We wrześniu 2017 roku pojawił się (ponownie) pomysł reaktywowania linii tramwajowej z Cieszyna do Czeskiego Cieszyna. Wszystko wskazuje na to, że nie zostanie on zrealizowany.

We wrześniu 2017 roku pojawił się (ponownie) pomysł reaktywowania linii tramwajowej z Cieszyna do Czeskiego Cieszyna. Wszystko wskazuje na to, że nie zostanie on zrealizowany.

Jak powiedział Radiu Katowice burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura, powodem takiej decyzji są zbyt duże koszty przedsięwzięcia. Jak dodał, sam tramwaj zostanie jednak zrekonstruowany, ale na razie nie ujawnia, gdzie będzie można go zobaczyć. Burmistrz dodał, że miasto będzie się starało pokazać przebieg linii tramwajowej łączącej polską i czeską część miasta. Ma to nawiązywać do idei jednego miasta, tak jak miało to miejsce na początku 20. wieku.

Tramwaj w Cieszynie kursował od 1911 r. przez 10 lat. Do 1920 r. miasto stanowiło całość. Wówczas zostało podzielone między Polskę i Czechosłowację, co przyczyniło się krótko potem do likwidacji linii. Tramwaj kursował od dworca kolejowego w zachodniej części miasta, dziś znajdującego się w Czechach, do historycznego centrum, gdzie istniały m.in. hotele.

Trasa tramwajowa liczyła niespełna 1,8 tys. m. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Trasa wiodła od dzisiejszej ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę obecnego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego, z którego odjeżdżają pociągi m.in. na Słowację i do Pragi. Linia istniała po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone między Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności ruchu. Ostatecznie zlikwidowano ją w 1921 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Cieszyn
Czeski Cieszyn
Czechy
  • Marcin Drabik – 03.04.2018

    Tak samo przed laty się mówiło o linii tramwajowej ZGORZELEC-GOERLITZ.Ale tylko na gdybaniu się skończyło.

  • Robert Grethmann – 03.04.2018

    Schöne

  • Krzysztof Pogłódek – 03.04.2018

    Moze lepiej by łącznice kolejową zbudować?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.