TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Najdłuższy tramwaj świata na linii
InfoTram - Opublikowano: 04.04.2016 11:23:27 5 komentarzy
Najdłuższy tramwaj świata na linii

31 marca 2016 roku rozpoczęła się eksploatacja liniowa najdłuższych na świecie tramwajów na linii nr 1. To wyprodukowane przez CAF dla BKK Budapeszt wagony Urbos.

31 marca 2016 roku rozpoczęła się eksploatacja liniowa najdłuższych na świecie tramwajów na linii nr 1. To wyprodukowane przez CAF dla BKK Budapeszt wagony Urbos.

Na jedynce zadebiutowały z końcem marca. Łącznie stolica Węgier będzie miała 12 tramwajów tego typu. Ich dostawy mają zostać zakończone w kwietniu. Wszystkie te niskopodłogowe i klimatyzowane tramwaje będą obsługiwać wspomnianą, zmodernizowaną niedawno, linię nr 1. Na tę chwilę pozostałe tramwaje dostarczone do Budapesztu odbywają jazdy testowe.

Jak wspomnieliśmy na wstępie wagony CAF URBOS 3/9 to najdłuższe, bo liczące 55,9 m, wagony na świecie. Zabiorą na swój pokład 345 pasażerów.

W ramach zamówienia BKK zakupiło również podobne wagony, ale liczące 34 m. W Budapeszcie będzie ich łącznie 35. Umowa zawiera opcję zakupu do 87 dodatkowych składów. BKK już skorzystał z pierwszej opcji na 10 pojazdów o długości 34 m, które zostaną dostarczone w tym roku.

Wszystkie wagony będą niskopodłogowe i klimatyzowane. Będzie także monitoring i systemy informacji pasażerskiej. Na budapesztańskich torowiskach zastąpią najstarsze wagony, które będą stopniowo wycofywane z ruchu. Nowe jednostki są także przyjazne środowisku i oszczędne. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż starsze tramwaje.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CAF
BKK
Budapeszt
Urbos
 • asm. – 04.04.2016

  Rzeczywiście musi robić wrażenie. Taka "gąsienica". Porównywalna pojemnościowo nawet z wagonem metra. Pewnie tylko kierowcy narzekają. Ale nasze miasta są przede wszystkim dla pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji zbiorowej. I tak ma być.

 • @asm. – 04.04.2016

  Tak tak, a nasze wsie są dla traktorów i różnego rodzaju sprzętu rolniczego. W ogóle nie wiem po co produkują samochody :D

 • rafał – 06.04.2016

  robi wrazenie

 • Busiak – 10.04.2016

  I co na to wrocławianie zachwycający się Moderusem Beta z ładowarkami USB?

 • NM – 02.11.2016

  Kiedy i dla którego miasta taki wagon na bazie Krakowiaka wyprodukuje Pesa ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!