TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Na rower, by mieć zdrowsze serce
NAUKA W POLSCE, INFOBIKE - Opublikowano: 07.01.2020 19:29:27
Na rower, by mieć zdrowsze serce

Chodzenie pieszo oraz dojeżdżanie na rowerze do pracy mogą mieć związek z mniejszą liczbą zawałów serca - informuje "European Journal of Preventive Cardiology".

Chodzenie pieszo oraz dojeżdżanie na rowerze do pracy mogą mieć związek z mniejszą liczbą zawałów serca - informuje "European Journal of Preventive Cardiology".

Aktywność fizyczna a zdrowie

Współautorami nowego badania specjalistów z University of Leeds są Alistair i Jonny Brownlee, zdobywcy medali olimpijskich w triathlonie i absolwenci tegoż uniwersytetu. Jak sugerują uzyskane wyniki, aktywne, wymagające wysiłku fizycznego podróżowanie może zapewnić istotne korzyści zdrowotne.

Do pracy na rowerze

Według nowego badania dojeżdżanie rowerem i chodzenie pieszo do pracy wiązało się z mniejszą liczbą zawałów serca u 43 milionów dorosłych w Anglii. Przeanalizowano dane ze spisu powszechnego z roku 2011, które objęły 43 miliony osób w wieku 25–74 lat zatrudnionych w Anglii.

Na obszarach gdzie chodzenie pieszo lub jazda rowerem do pracy były częstsze w 2011 r., częstość zawałów serca zmniejszyła się w ciągu następnych dwóch lat zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Brak aktywności fizycznej, nadwaga, palenie tytoniu i cukrzyca są ważnymi czynnikami ryzyka chorób serca.

Po ich uwzględnieniu naukowcy odkryli, że aktywne dojazdy do pracy były w niektórych przypadkach powiązane z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi. W przypadku kobiet, które chodziły do pracy, w następnym roku nastąpiło zmniejszenie liczby zawałów serca o 1,7 proc. W przypadku mężczyzn, którzy przejechali rowerem do pracy, w następnym roku także nastąpiło zmniejszenie liczby zawałów serca o 1,7 proc.

Aktywnie podróżujący

Jako aktywnie podróżujące do pracy zdefiniowane zostały jako osoby, które zgłosiły swój główny środek transportu jako "rower" lub "pieszo" w brytyjskim spisie powszechnym.

Wskaźniki aktywnego podróżowania różniły się znacznie pomiędzy różnymi lokalizacjami w całej Anglii, przy czym na niektórych obszarach zaledwie 5 proc. osób podróżowało pieszo lub rowerem do pracy, w porównaniu z aż 41,6 proc. na innych obszarach.

W danych ze spisu powszechnego z roku 2011 wyraźna była również różnica płci. Do pracy jeździ rowerem więcej mężczyzn niż kobiet (3,8 proc. vs. 1,7 proc.), ale do pracy chodzi więcej kobiet niż mężczyzn (11,7 proc vs 6,0 proc.).

"Chociaż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że aktywna podróż do pracy obniża ryzyko zawału serca, badanie wskazuje na taki związek" - zaznaczył główny autor, prof. Chris Gale, konsultant kardiolog z University of Leeds. - Efekt aktywnego dojazdu do pracy jest dość niewielki w porównaniu z silniejszymi determinantami zdrowia sercowo-naczyniowego, takimi jak palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca i regularne ćwiczenia. Jednak badanie to wyraźnie sugeruje, że wysiłek w drodze do pracy może potencjalnie przynieść ogólnokrajową poprawę dotyczącą zdrowia i dobrego samopoczucia". (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
praca
dojazdy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.