TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MZK Bielsko-Biała zostanie spółką
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 28.10.2019 09:00:30
MZK Bielsko-Biała zostanie spółką ; fot. MZK Bielsko-Biała

Bielsko-Biała przekształci Miejski Zakład Komunikacyjny w spółkę

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej zostanie przekształcony w spółkę z o.o. We wtorek opowiedziała się za tym podczas sesji większość spośród 25 radnych. Miasto będzie posiadało wszystkie udziały w kapitale zakładowym nowej spółki.

-"Likwidacja samorządowego zakładu budżetowego nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia podjęcia uchwały" – głosi przyjęta we wtorek uchwała.

Dyrektor MZK Krzysztof Knapik powiedział podczas sesji, że powołana spółka stanie się następcą praw i obowiązków likwidowanego MZK. Przejmie wszystkie należności i zobowiązania. Pracownicy staną się automatycznie pracownikami spółki. Do nowej struktury trafi cały majątek Zakładu.

Większa autonomia

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że przekształcenie MZK znacznie zwiększy jego autonomię, wpłynie na przejrzystość relacji między spółką a jej właścicielem, stworzy możliwość prowadzenia dodatkowych działalności, a przede wszystkim umożliwi samodzielne finansowanie nowych inwestycji.

-"Nie ulega również wątpliwości, iż zmiana formy prawnej pozwoli na poszukiwanie dodatkowych przychodów, które to w obecnej formie funkcjonowania są niemożliwe przez ograniczenia nałożone głównie przez ustawę o finansach publicznych" – podkreślono w uzasadnieniu.

Zastrzeżeń do przekształcenia nie zgłaszały związki zawodowe i rada pracowników MZK.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej jest samorządowym zakładem budżetowym, który wykonuje zadania w zakresie lokalnego publicznego transportu zbiorowego. Jest największym przewoźnikiem w okolicy. Dysponuje 133 autobusami. Średni wiek taboru wynosi nieco ponad 7 lat. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Bielsko-Biała
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.