TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Poznań odbiera Nowe Urbino 12 electric
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.02.2020 15:00:11
fot. Marcin Nader, poznanskie-autobusy.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu jest na finiszu zakupu pierwszych w swojej historii elektrobusów. Spółka jest w trakcie odbiorów sześciu Solarisów Urbino 12 electric.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu jest na finiszu zakupu pierwszych w swojej historii elektrobusów. Spółka jest w trakcie odbiorów sześciu Solarisów Urbino 12 electric. Bateryjne pojazdy mają już niedługo zadebiutować na liniach.

Sześć elektrycznych "dwunastek z logo jamnika kosztowało poznańskie MPK 16 221 240 PLN brutto. To daje za jednego nU12e wraz z pakietem do ładowania cenę jednostkową w wysokości 2 198 000 PLN netto. Pojazdy dołączą do swoich 15 przegubowych braci, również bateryjnych, które wprowadzono do ruchu na przełomie listopada i grudnia 2019 r.

Elektryczne "dwunastki" z Bolechowa są wyposażone w baterie Solaris High Power i mogą być ładowane zarówno przez pantograf, jak i złącze typu plug-in. Zasobniki mogą zmagazynować energię elektryczną o pojemność 116 kWh. Całkowicie bezemisyjny napęd w Urbino electric zapewnia oś elektryczna ZF z dwoma zintegrowanymi silnikami trakcyjnymi.

Ponadto elektryczne Solarisy zostały wyposażone w szereg nowoczesnych udogodnień dla pasażerów i kierowców.

Poznańskie Urbino electric są ładowane w trzech lokalizacjach. Dwie całkowicie nowe stacje szybkiego ładowania pantografowego zostały wybudowane na dworcu autobusowym Garbary, gdzie dostępne jest jedno stanowisko ładowania, w tym również ładowarka plug-in, oraz na dworcu przy osiedlu Sobieskiego. Tam powstały dwie dwustanowiskowe ładowarki pantografowe, które zapewnią ładowanie nawet 4 pojazdów jednocześnie. Dodatkowo dwa stanowiska posiadają możliwość ładowania w systemie plug-in. Dzięki mocy pantografu do 560 kW autobusy po kilku minutach uzupełniania energii na pętli mogą wyruszyć w dalszą podróż.

Pasażerowie poznańskiego MPK odnajdą na pokładzie każdego z Urbino 12 elcetric praktyczne i znane już rozwiązania, takie jak ładowarki USB zamontowane w poręczach pojazdów czy przyciski dodatkowo oznaczone w alfabecie Braille'a. Solarisy przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych i pasażerów poruszających się z wózkami dziecięcymi.

Dla dodatkowego komfortu podróżujących pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w bogaty system informacji pasażerskiej bazujący na rozwiązaniach firm Pixel i R&G Plus. Bezpieczeństwo na pokładzie Urbino zapewnia monitoring. Na potrzeby MPK zainstalowano również również bramki liczące pasażerów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Poznań
Solaris
elektrobus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.