TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Olsztyn wzmacnia flotę. 13 autobusów [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.02.2020 10:00:46
MPK Olsztyn wzmacnia flotę. 13 autobusów; fot. UM Olsztyn

Tabor olsztyńskiego przewoźnika powiększył się o kolejne pojazdy. To zarówno nowe fabrycznie autobusy - marki Solaris, jak i pojazdy już używane - marki MAN.

Tabor olsztyńskiego przewoźnika powiększył się o kolejne pojazdy. To zarówno nowe fabrycznie autobusy - marki Solaris, jak i pojazdy już używane - marki MAN.

Łącznie w lutym do zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie trafiło 13 pojazdów. To:

  • 6 szt. fabrycznie nowych Solarisów Urbino 12 o długości 12 m z silnikami diesla Euro 6;

  • 2 fabrycznie nowe Solarisy Urbino 18 o długości 18 m z silnikami diesla Euro 6;

  • 5 szt. używanych MAN-ów Lion`s City o długości 12 m z przebiegiem ok. 400-500 tys. km z silnikami diesla Euro 5.

Cała inwestycja zmieściła się w kwocie ok. 11 mln złotych. Nowe pojazdy olsztyńskiego MPK powinny zacząć obsługiwać pasażerów już w następnym tygodniu.

Kierunek: komunikacja!

-"Rozwijamy system transportu zbiorowego - mówił 11 lutego na konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Od tego zresztą nie ma odwrotu. Sprawna komunikacja zbiorowa oznacza lepsze funkcjonowanie miasta. I to nie tylko ze względu na możliwość przewożenia pasażerów, ale też ograniczanie liczby aut na ulicach, a przez to zadbanie o środowisko."

-"Kupno nowych autobusów jest kontynuacją działania zapoczątkowanego w 2017 roku - dodał prezes MPK Olsztyn, Jerzy Roman. - Teraz średni wiek naszych pojazdów to dziesięć lat. Większość jest klimatyzowana. Wszystkie pojazdy mają zamontowany system ITS oraz są niskopodłogowe. Poza tym obsługujemy 15 tramwajów, a za kilka dni powinny do nas dotrzeć pierwszy nowy, transportowany właśnie z Turcji.

Olsztyńskie dane

Rocznie autobusy miejskie pokonują w Olsztynie ponad dziewięć mln kilometrów. Do tego około 800 tys. km przejechanych każdego roku przez tramwaje. Każdego roboczego dnia z komunikacji miejskiej korzysta w mieście 130 tys. pasażerów.

Ta liczba zresztą systematycznie rośnie. Jeszcze w 2013 roku obsłużonych zostało ok. 30 mln osób. W 2018 roku było to już 42,8 mln, a w poprzednim jeszcze więcej, bo 43,5 mln. W poprzednim roku zostało sprzedanych aż 292 tys. sieciówek, które są zresztą jednymi z najtańszych w Polsce.

Autobusy komunikacji miejskiej z Olsztyna dojeżdżają też do ościennych gmin - Stawigudy, Purdy, Olsztynka, Barczewa i Dywit.

Na koniec zobaczcie wtorkową konferencję prasową na filmie Olsztyn24:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Olsztyn
Solaris
MAN
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.